Spada atrakcyjność papierów skarbowych

opublikowano: 07-05-2013, 00:00

W maju do kupienia będą obligacje o wartości nominalnej 2,5 mld zł.

Najwięcej, bo 1 mld zł, warte są dwulatki. Ich oprocentowanie jest stałe i wynosi 3 proc. w skali roku — o 0,5 pkt proc. mniej niż w poprzednich trzech miesiącach.

Jeszcze więcej, bo o 0,7 pkt proc., spadło oprocentowanie trzylatek. Od maja będzie wynosiło 3,3 proc. w pierwszym okresie odsetkowym. W kolejnych okresach będzie wyliczane jak dotychczas na podstawie iloczynu stawki WIBOR 6M i mnożnika, który nadal jest równy 1. Wartość nominalna oferowanych w tym miesiącu obligacji trzyletnich wynosi 500 mln zł.

O 1 pkt proc., do 3,5 proc., spadło oprocentowanie obligacji czteroletnich. Niezmieniona została natomiast marża w kolejnych latach oszczędzania — to nadal 1,25 proc. Emisja czterolatek, podobnie jak trzylatek, wynosi 500 mln zł. O 1 pkt proc. spadło również oprocentowanie obligacji 10-letnich i wynosi 4 proc. w pierwszym roku oszczędzania. Marża w latach kolejnych nadal będzie równa 1,5 proc. dla rocznego okresu odsetkowego.

3% Tyle wynosi oprocentowanie najpopularniejszych, dwuletnich obligacji detalicznych skarbu państwa.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu