Czytasz dzięki

Spada emisja gazów cieplarnianych w UE

  • PAP
opublikowano: 05-05-2020, 17:14

Emisja gazów cieplarnianych z instalacji objętych unijnym systemem ETS spadła w minionym roku o 8,7 proc. w porównaniu z 2018 r. - poinformowała we wtorek Komisja Europejska. Najmocniej przyczyniła się do tego dekarbonizacja energetyki.

W instalacjach stacjonarnych zmniejszenie emisji wynosiło 9 proc., ale za to w lotnictwie wzrosły one o 1 proc. KE podkreśliła, że zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych miało miejsce w czasie, gdy gospodarka UE rosła. Unijne PKB zwiększyło się w minionym roku o 1,5 proc.

Zobacz więcej

Ekologia, dym, kominy

fot. Bloomberg

Największy, bo wynoszący 15 proc., spadek emisji nastąpił w sektorze elektroenergetycznym. Stało się to w związku z postępującą dekarbonizacją produkcji energii elektrycznej i zastępowaniem jej przez energetykę odnawialną i gazową.

Emisje z przemysłu spadły o 2 proc. Redukcje zaobserwowano w większości sektorów przemysłowych, w tym w produkcji żelaza i stali, cementu, chemikaliów i rafinerii.

Zweryfikowane emisje gazów cieplarnianych z instalacji stacjonarnych, czyli elektrowni i instalacji produkcyjnych wyniosły w 2019 r. 1,527 mld ton ekwiwalentu CO2. Oznacza to, że były one o 9 proc. niższe niż w 2018 r.

Inny trend nastąpił za to w emisjach linii lotniczych. Zgodnie z dyrektywą EU ETS linie lotnicze wykonujące komercyjne loty i niekomercyjni operatorzy statków powietrznych o znacznych emisjach są odpowiedzialni za swoje emisje z lotów w obrębie Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Z danych KE wynika, że zweryfikowane emisje w tym sektorze wyniosły w zeszłym roku 68,14 mln ton ekwiwalentu CO2. Było to o ok. 1 proc. więcej niż w 2018 r. (67,49 mln ton). 54 proc. z tych emisji było objętych przydziałami uzyskanymi z aukcji lub z innych sektorów. Operatorzy statków powietrznych otrzymali przydział bezpłatnych uprawnień w wysokości 31,3 mln pozwoleń, co odpowiada 46 proc. ich emisji.

W ramach systemu handlu emisjami EU ETS wszyscy operatorzy zarówno instalacji stacjonarnych jak i linii lotniczych byli zobowiązani do zgłaszania swoich zweryfikowanych emisji z 2019 r. do 31 marca 2020 r. Dane zostały udostępnione na stronie internetowej dziennika transakcji Unii Europejskiej (EUTL).

Unijny system handlu uprawnieniami do emisji jest kluczowym elementem polityki UE na rzecz walki ze zmianą klimatu oraz jej podstawowym narzędziem służącym do zmniejszania emisji gazów cieplarnianych. Działa on w 31 krajach - całej UE oraz Wielkiej Brytanii, Islandii, Norwegii i Liechtensteinie. Ogranicza on emisje pochodzące z ponad 11 tys. energochłonnych instalacji przemysłowych (elektrowni i zakładów przemysłowych) i linii lotniczych realizujących loty między krajami Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG). ETS obejmuje ok. 45 proc. wszystkich emisji gazów cieplarnianych w UE.

fa44e31e-90f7-11e9-bc42-526af7764f64
Poza scenariuszem
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE
Poza scenariuszem
autor: Marek Wierciszewski
Wysyłany co dwa tygodnie
Marek Wierciszewski
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane