Spada liczba biednych na wschodzie Europy

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 12-10-2005, 18:40

Bank Światowy poinformował w środę, że w ostatnich latach zmniejszyła się liczba biednych w byłych krajach bloku wschodniego. Z danych banku wynika, że w 2003 r. poniżej granicy ubóstwa na wschodzie Europy żyło o 40 milionów ludzi mniej niż pięć lat wcześniej.

Bank Światowy poinformował w środę, że w ostatnich latach zmniejszyła się liczba biednych w byłych krajach bloku wschodniego. Z danych banku wynika, że w 2003 r. poniżej granicy ubóstwa na wschodzie Europy żyło o 40 milionów ludzi mniej niż pięć lat wcześniej.

W 2003 r. 61 milionów mieszkańców (12 proc.) byłego bloku wschodniego miało do dyspozycji mniej niż dwa dolary dziennie - poinformował Bank Światowy. Pięć lat wcześniej 101 milionów obywateli (20 proc.) żyło poniżej granicy ubóstwa. Bank Światowy szacuje, że do 2007 r. liczba ta spadnie do 40 milionów. Autor raportu Asad Alam uważa, że konieczne jest, aby rządy poszczególnych państw umacniały wzrost gospodarczy i by wszyscy czerpali z niego profity.

Bank Światowy przeprowadził badania w 27 państwach Europy i Azji. Z raportu wynika, że w 2003 r. największą liczbę biednych miały kraje Azji Środkowej i południowego Kaukazu. W Tadżykistanie poniżej granicy ubóstwa żyło 70 proc. obywateli, w Gruzji 50 proc.

Podczas kiedy liczba biednych w Rosji zmniejsza się szybciej, niż się tego spodziewano, to w Polsce i Gruzji w 2003 r. liczba biednych była większa niż pięć lat wcześniej. Spowodowane jest to spadkiem koniunktury gospodarczej i dochodów mieszkańców. "Należy zwiększyć liczbę miejsc pracy przede wszystkim w rejonach rolniczych i małych miejscowościach" - uważa wiceprezes Banku Światowego Shigeo Katsu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane