Spada sprzedaż nowych mieszkań

Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

W drugim kwartale drastycznie zmalała liczba sprzedanych mieszkań, ale ceny nadal rosną. Do sprzedaży trafiło dużo nowych, jednak blisko połowy z nich prawdopodobnie nie da się kupić.

Przeczytaj artykuł i dowiedz się:

  • ile nowych mieszkań sprzedali deweloperzy w drugim kwartale
  • jak kształtowały się ceny w sześciu największych miastach
  • dlaczego mimo dużej nowej podaży nowo wprowadzonych mieszkań nie da się od razu kupić

Spada sprzedaż nowych mieszkań

opublikowano: 31-07-2022, 20:00
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

W drugim kwartale drastycznie zmalała liczba sprzedanych mieszkań, ale ceny nadal rosną. Do sprzedaży trafiło dużo nowych, jednak blisko połowy z nich prawdopodobnie nie da się kupić.

Od marca do końca czerwca w największych miastach sprzedano łącznie 9,2 tys. nowych mieszkań, czyli o 11,7 proc. mniej niż w poprzednim kwartale i aż o 53 proc. mniej niż w analogicznym okresie 2021 r. Spadek sprzedaży jest przede wszystkim wynikiem wyższego oprocentowania kredytów hipotecznych i zaostrzenia zasad oceny zdolności kredytowej. Zagregowane dane dla sześciu największych miast – Warszawy, Krakowa, Wrocławia, Trójmiasta, Poznania oraz Łodzi – przedstawił JLL w raporcie „Rynek mieszkaniowy w Polsce I kwartał 2022”.

W zamrażarce:
W zamrażarce:
Duża część mieszkań wprowadzonych do sprzedaży w czerwcu w rzeczywistości pojawi się w sprzedaży albo w końcówce roku, albo w pierwszych kwartałach przyszłego roku – prognozuje Kazimierz Kirejczyk, przewodniczący Strategicznego Panelu Doradczego w JLL.
Marek Wiśniewski

Mieszkania wciąż drożeją

W drugim kwartale ceny ofertowe mieszkań wzrosły – w zależności od miasta – średnio od 2,5 proc. do 5,5 proc. w porównaniu z pierwszym kwartałem. Najbardziej podrożały we Wrocławiu – o 8,7 proc., gdzie w pierwszym kwartale nie było wzrostów. Za to w Trójmieście w drugim kwartale ceny utrzymały się na niezmienionym poziomie, podczas gdy w pierwszym kwartale zanotowano wzrost o ponad 7 proc.

Rynek mieszkaniowy w Polsce w II kwartale 2022 r.

Mieszkania sprzedane (w tys.)Średnia cena mieszkań w ofercie na koniec kwartału (w zł/m kw.)
Warszawa2,713600
Kraków1,812400
Wrocław1,511200
Trójmiasto1,412300
Poznań1,010200
Łódź0,88900

Źródło: Raport JLL: Rynek mieszkaniowy w Polsce II kwartał 2022

Sprzedaż na niby

Drugi kwartał przyniósł istotne zjawiska związane z podażą, których skutkiem, w ocenie ekspertów JLL, jest zmniejszenie transparentności relacji popytu, podaży i kształtowania się cen.

– W nowej podaży, oprócz inwestycji przeznaczonych do faktycznej sprzedaży, pojawiło się sporo takich, które wprawdzie były przygotowywane od wielu miesięcy, ale wobec zmniejszonego popytu nie zostały wcześniej wprowadzone do sprzedaży. Te inwestycje pojawiły się w ofercie głównie w ostatnich dniach czerwca po to, aby ich dalsza sprzedaż mogła być realizowana na zasadach sprzed 1 lipca, czyli bez konieczności spełnienia wymogów nowej ustawy deweloperskiej. W rzeczywistości pojawią się one zapewne w sprzedaży albo w końcówce roku, albo w pierwszych kwartałach przyszłego roku – prognozuje Kazimierz Kirejczyk, przewodniczący Strategicznego Panelu Doradczego w JLL.

W efekcie liczba mieszkań, których sprzedaż formalnie rozpoczęto w drugim kwartale, była bardzo wysoka – ponad 19 tys. Jednak realnie jedynie około 11,5 tys. z nich można traktować jako rzeczywistą nową podaż. Eksperci JLL oceniają, że zachowanie deweloperów jest racjonalną odpowiedzią na sytuację rynkową. Starają się oni dostosować wielkość nowej podaży do niższego poziomu sprzedaży.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.