Spadek cen ropy poprawił umiarkowanie nastroje na Wall Street

25-05-2004, 17:02

Amerykańskie giełdy rozpoczęły wtorkowe notowania spadkami głównych indeksów. Przyczyniła się do tego wiadomość o niższym od oczekiwanego wzroście majowego wskaźnika zaufania konsumentów. Dość szybko pojawił się jednak popyt, dzięki któremu Dow Jones i Nasdaq znalazły się powyżej poziomów ostatnich zamknięć. To skutek spadków ceny ropy na początku handlu na NYMEX.

Ceny ropy mają obecnie największy wpływ na stan nastrojów dominujących na rynkach akcji. Analitycy uważają, że to wysokie ceny paliw spowodowały iż wskaźnik zaufania konsumentów wzrósł w maju tylko do 93,2 pkt. Tymczasem na początku wtorkowej sesji na NYMEX kursy zarówno ropy jak i benzyny zaczęły spadać po osiągnięciu w poniedziałek na zamknięciu rekordowych poziomów. Baryłka ropy staniała o 14 centów do 41,58 USD. Cena galona benzyny potaniała o blisko 2 centy do 1,438 USD.

Wśród spółek ze średniej Dow Jones jeden z największych wzrostów kursu notują akcje Altria Group. W poniedziałek bardzo wyraźnie staniały w związku z informacją o fiasku prób koncernów tytoniowych ograniczenia wysokości odszkodowania, którego domaga się od nich Departament Sprawiedliwości. Chodzi o niebagatelną kwotę 280 mld USD. Nadal drożeją akcje Alcoa. Papieru największego na świecie producenta aluminium drożeją w związku z wiadomością o pomyślnym zakończeniu przez niego negocjacji dotyczących budowy huty w Trynidad Tobago.

Drożeją akcje spółek zajmujących się świadczeniem usług opieki zdrowotnej. Goldman Sachs podwyższył rekomendację największych przedstawicieli branży: PacifiCare Health Systems i Humany twierdząc, że obie spółki poprawią wyraźnie wyniki w drugim półroczu.

Spada cena papierów Novella. Producent oprogramowania sieciowego rozczarował osiągając w minionym kwartale dochody ze sprzedaży licencji oprogramowania o ponad 4 mln USD niższe niż oczekiwano.

Spada kurs spółki Dana. Analitycy J.P. Morgan Securities uważają, że największy w USA producent osi do półciężarówek odczuje ograniczenie produkcji przez amerykańskie koncerny motoryzacyjne. Może mieć także problem z pozyskaniem prognozowanego 1 mld USD ze sprzedażą oddziału zajmującego się handlem częściami zamiennymi.

MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Spadek cen ropy poprawił umiarkowanie nastroje na Wall Street