Spadek PKB Japonii większy niż oczekiwano

opublikowano: 18-05-2021, 05:55

Wolne tempo szczepień i malejąca z powodu pandemii konsumpcja spowodowały, że w pierwszym kwartale tego roku gospodarka Japonii kurczyła się mocniej niż oczekiwano, donosi Reuters.

PKB Japonii spadał w pierwszym kwartale 2021 roku i ostatnim kwartale roku rozrachunkowego o 5,1 proc. w ujęciu zannualizowanym. Oczekiwano spadku o 4,6 proc. W poprzednim kwartale trzecia gospodarka świata rosła o 11,6 proc. Spadek w pierwszym kwartale to głównie skutek zniżki o 1,4 proc. konsumpcji prywatnej. Niespodziewanie o 1,4 proc. spadły także nakłady kapitałowe, wobec oczekiwań 1,1 proc. wzrostu. Eksport wzrósł o 2,3 proc., ale w poprzednim kwartale szedł w górę o 11,7 proc. Krajowy popyt obniżył PKB w pierwszym kwartale o 1,1 pkt. procentowy, a eksport netto o 0,2 pkt. procentowego.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

W roku rozrachunkowym zakończonym w marcu gospodarka Japonii spadła o rekordowe 4,6 proc. pomimo stymulacji monetarnej i fiskalnej na wielką skalę.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane