Spadek sprzedaży detalicznej w USA w lutym

opublikowano: 15-03-2023, 14:10
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Sprzedaż detaliczna spadła w lutym w USA o 0,4 proc., czyli zgodnie z oczekiwaniami, informuje Associated Press.

W styczniu, po korekcie, sprzedaż detaliczna rosła o 3,2 proc., głównie za sprawą rosnącej sprzedaży samochodów. Bez uwzględniania benzyny i samochodów sprzedaż detaliczna nie zmieniła się w lutym w porównaniu ze styczniem, podał Departament Handlu.

Sprzedaż detaliczna w ujęciu bazowym, czyli bez uwzględniania aut, benzyny, materiałów budowlanych i usług kulinarnych, wzrosła o 0,5 proc. w lutym. W styczniu, po korekcie w górę, rosła o 2,3 proc.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

Associated Press zwraca uwagę, że w ostatnim czasie wielu detalistów, m.in. Walmart, Target i Home Depot sygnalizowało, że oczekują osłabienia konsumpcji w tym roku z powodu wysokiej inflacji i wyższych kosztów pożyczek.

- Choć problem łańcuchów dostaw osłabł, to ceny są wciąż wysokie, co wywiera presję na konsumentów – mówił John David Rainey, dyrektor finansowy Walmert, największej w USA sieci supermarketów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, AP

Polecane