Czytasz dzięki

Spadki na GPW biją w zyski funduszy małych i średnich

Anna Borys
opublikowano: 17-07-2007, 00:00

Fundusze inwestujące w małe i średnie spółki były ofiarami spadków w ostatnim tygodniu. Między 5 a 12 czerwca tylko 4 na 37 funduszy akcji krajowych miało dodatnie stopy zwrotu. Najszybciej wartość jednostki inwestycyjnej spadała w Fortis Akcji. Jego klienci stracili w tym okresie 4,02 proc. Tuż za najsłabszym produktem uplasował się Pioneer Małych i Średnich Spółek Rynku Polskiego. Wypracował on wynik -3,74 proc. Podobną stratę miał fundusz tego samego towarzystwa, czyli Pioneer Średnich Spółek Rynku Polskiego (3,23 proc. na minusie).

Wszystkie fundusze małych i średnich spółek są pod kreską. To niedziwne, biorąc pod uwagę, że mWIG40 stracił między 5 a 12 czerwca 4,40 proc., a sWIG80 4,26 proc. Znacznie lepiej radziły sobie duże spółki. Indeks warszawskich blue chipów, WIG20, w tym czasie stracił zaledwie 0,11 proc. Właśnie dlatego wśród funduszy, które broniły oszczędności swoich klientów, były klasyczne produkty akcyjne. Najlepszy, PKO/CS Akcji Plus, zarobił w tym okresie 3,09 proc.

To nie koniec spadków notowań funduszy małych i średnich spółek. Inwestorzy realizują zyski po długotrwałej hossie w tym sektorze, która — zdaniem wielu analityków — doprowadziła do przewartościowania spółek. Spadki kursów sprowadzą wycenę do poziomów bardziej odpowiadających wartości firm. To obniży ryzyko inwestycji w tym sektorze. Jednak nie ma już co liczyć na to, że małe i średnie spółki będą żyłą złota. Raczej nie powtórzą się stopy zwrotu 150 proc. w 12 miesięcy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Borys

Polecane