Czytasz dzięki

Spadki na rynku akcji GPW

  • PAP
opublikowano: 10-02-2020, 18:27

W poniedziałek na warszawskim parkiecie większość głównych indeksów poszła w dół – za wyjątkiem sWIG80. W gronie blue chipów najsilniej zniżkowały JSW, PKN Orlen i KGHM.

Na poniedziałkowym zamknięciu WIG20 stracił 0,8 proc. do 2.092,89 pkt., WIG zniżkował 0,6 proc. do 57.474,88 pkt., mWIG40 poszedł w dół o 0,1 proc. do 4.070,84 pkt., a sWIG80, jako jedyny, wzrósł 0,2 proc. do 12.828,10 pkt.

Z indeksów sektorowych zwracała uwagę zniżka o 4,0 proc. WIG-leki, który osiągnął najniższy poziom w historii.

Spadł również WIG-paliwa – o 2,7 proc., i był najniżej od lutego 2017 roku.

Obroty na GPW wyniosły 598 mln zł, z czego 514 mln zł przypadło na spółki z WIG20.

WIG20 rozpoczął notowania minimalnie powyżej piątkowego zamknięcia, po czym wszedł w trend spadkowy, który zakończył się po godz. 15. Następnie doszło do korekty, w wyniku której indeks zyskał nieznacznie, naśladując falę zwyżek na rynkach bazowych (m. in. Niemcy i USA).

Na rynkach wschodzących europejskiej części EMEA przeważały spadki – najsilniej zniżkowały akcje tureckie, gdyż BIST100 poszedł w dół o 2,2 proc.

W weekend turecki regulator wprowadził limity dotyczące niektórych transakcji wymiany walutowej przez banki dla inwestorów zagranicznych, grających przeciw lirze - łączna wartość m. in. swapów i forwardów walutowych została ograniczona przez regulatora z 25 proc. do 10 proc. kapitału banku.

DAX spadł 0,24 proc., a S&P500 zwyżkował 0,31 proc. o godz. 17.15.

W gronie spółek z WIG20, które odnotowały największe spadki, były: JSW – o 3,3 proc., PKN Orlen – o 2,9 proc. i KGHM - o 2,7 proc. Zniżkował także kurs PGNiG – o 2,5 proc.

Kurs PKN Orlen był najniżej od listopada 2016 roku, zaś PGNiG od stycznia 2011 roku.

W gronie spółek z WIG20, które odnotowały największe wzrosty, były: CCC – o 2,9 proc., Orange – 1,9 proc. i Dino Polska – o 1,2 proc.

Ze spółek szerokiego rynku negatywnie wyróżniły się akcje Izobloku – spadek o 11,9 proc., Mabionu – o 9,5 proc. i Amiki – o 5,9 proc.

Cena Mabionu była najniżej od lutego 2016 roku.

Ze spółek szerokiego rynku pozytywnie wyróżniły się akcje OPTeam – wzrost o 110,9 proc. (TKO), PlayWay – o 6,1 proc. i Polenergii – o 5,5 proc. W górę poszedł także kurs Energi – o 2,5 proc.

Cena OPTeam poszła w górę o 110,9 proc. (TKO) do 31 zł, kolejną sesję z rzędu, na fali spekulacji, że spółka może sprzedać ponad 20 proc. pakiet akcji Polskich ePłatności (PeP) – ostatni kurs transakcyjny z godz. 10.12 wyniósł 17,8 zł (+21,1 proc.)

W zeszłym tygodniu wortal cashless. pl podał, powołując się na nieoficjalne informacje, że kontrolny pakiet akcji PeP (Polskie ePłatności), który posiada fundusz Innova Capital, może zostać sprzedany za ponad miliard złotych – OPteam posiadał na koniec września 2019 20,64 proc. głosów na WZA PeP.

Cena PlayWay ustanowiła maksimum historyczne – od początku roku kapitalizacja rynkowa gamingowej spółki zwiększyła się o ok. 42 proc.

PlayWay podał, że najlepiej sprzedająca się gra grupy PlayWay, "House Flipper", otrzymała certyfikaty od producentów konsol Xbox i Playstation - premiera gry na obu urządzeniach jest planowana w dniach 27-28 lutego.

Zaproponowana przez PKN Orlen w wezwaniu cena 7 zł za akcję Energi to absolutne minimum - powiedział wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin w wywiadzie dla Dziennika Gazety Prawnej. Zapowiedział rozmowy z Orlenem, gdyż jego zdaniem, Skarb Państwa powinien sprzedać energetyczną spółkę korzystniej. 

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane