Spadki przez Grecję

opublikowano: 16-05-2012, 22:38

Dow Jones tracił na zamknięciu 0,26 proc. To 10. spadkowa sesja indeksu z 12. w maju. Jest już tylko o mniej niż 2 proc. powyżej tegorocznego minimum. S&P500 spadł czwarty raz z rzędu. Tym razem stracił 0,44 proc. W maju indeks spadł już o ponad 5 proc. Nasdaq kończył sesję 0,68 proc. zniżką. Spadł po raz szósty z siedmiu ostatnich sesji.

Inwestorzy nie lubią niepewności. W środę sprzedawali akcje, bo nie wiadomo, co stanie się w Europie, jakie będą skutki ewentualnego wyjścia Grecji z eurolandu. Pozytywną reakcję na deklaracje szefa ECB, Mario Draghiego, że bank centralny zdecydowanie chce Grecji w eurolandzie, popsuły doniesienia o wstrzymaniu przez ten sam ECB operacji z kilkoma bankami w Grecji, które nie dysponują wystarczającymi kapitałami. Dobre dane makro opublikowane przed sesją: większy niż oczekiwano wzrost liczby rozpoczętych budów domów i najwyższy od 2009 roku wzrost produkcji przemysłowej, zeszły na dalszy plan. Nie zdołały ożywić popytu nawet „minutes” po kwietniowym posiedzeniu FOMC, gdzie skrupulatnie wypatrzono, że w przeciwieństwie do marcowego już nie para, ale kilku jego uczestników uznało iż może być potrzebne kolejne stymulowanie wzrostu gospodarczego. Dolar się umacniał, drożały obligacje skarbowe USA. Taniały notowane w dolarze towary i surowce. Ropa jest najtańsza od listopada, złoto od 10 miesięcy.

Po zmianach indeksów głównych segmentów S&P500 widać, że inwestorzy nie liczą na poprawę sytuacji gospodarczej. Najlepiej na tle rynku wyglądały w środę segmenty „defensywne”, bezpieczne w okresie słabej koniunktury: użyteczności publicznej (-0,04 proc.), ochrony zdrowia (0,2 proc.) i dóbr codziennego użytku (0,3 proc.). Po przeciwnej stronie znalazły się segmenty procykliczne: IT (-0,8 proc.), materiałowy (-1,2 proc.) i finansowy (-1,45 proc.). Na zamknięciu taniało ok. 67 proc. spółek z S&P500. Najmocniej spadały kursy detalistów: JC Penney i Abercrombie & Fitch. Akcje pierwszego staniały najmocniej od 25 lat, tak wielkie było rozczarowanie wynikami kwartalnymi spółki i zapowiedzią wstrzymania przez nią wypłaty dywidendy. Rozczarowanie wynikami spowodowało przecenę także drugiej ze spółek. Najmocniej drożejącymi składnikami S&P500 były Legg Mason, który przeznaczył kolejny 1 mld USD na buyback, i Goodyear, co wiązano z ujawnieniem iż fundusz SAC Capital kupił w pierwszym kwartale 4,7 mln akcji spółki. Spośród spółek z Nasdaq Composite prawie 70 proc. kończyło dzień zniżką kursu. Z 30 blue chipów ze średniej Dow Jones staniało 19. Najmocniej Bank of America, koncern aluminiowy Alcoa i JP Morgan. Najmocniej drożały papiery koncernów farmaceutycznych Merck i Pfizer oraz giganta przemysłowego General Electric.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu