Spadkowa środa na europejskich giełdach

WST
21-09-2011, 19:27

Sytuacja na giełdach przypomina ostatnimi czasy zachowanie wahadła.

Od euforii po skrajny pesymizm. O ile jeszcze w poniedziałek i wtorek dominowały na parkietach dobre nastroje, to w środę ponownie doszło do podkopania wiary inwestorów. Znów atmosferę pogrzały spekulacje związane z realnym bankructwem Grecji. Na to nałożyła się niepewność dotycząca dalszych kroków ze strony amerykańskiej Rezerwy Federalnej.

Zachowawcza postawa graczy implikowana była również wyczekiwaniem na wieczorny komunikat po posiedzeniu FOMC. Może mieć on ogromne znaczenie dla krótkoterminowego trendu na rynkach akcji.

Nerwowy początek handlu na Wall Street podtrzymywał przewagę strony podażowej.

Spore straty we wtorek stały się udziałem przedstawicieli europejskiego sektora motoryzacyjnego. Mocno taniały walory francuskiego Peugeot oraz Volkswagena i BMW. Wszystko przez obniżenie ratingu kredytowego włoskiego Fiata. Na taki krok zdecydowała się agencja Moody’s Investors Service.

Kolejny dzień inwestorzy pozbywali się akcji francuskich banków. Największy z nich, BNP Paribas tracąc momentami ponad 5,5 proc. zwiększył do 26 proc. przecenę z ostatnich czterech sesji. To największa taka seryjna przecena od stycznia 2009 r. Pod kreską handlowano również papierami Societe Generale i Deutsche Banku.

Powodów do zadowolenia nie mogli mieć również akcjonariusze Lufthansy. Kura akcji niemieckiego przewoźnika lotniczego spadał o ponad 4 proc. schodząc do najniższego poziomu od 2010 r. W tym przypadku zaszkodziło obniżenie rekomendacji z „trzymaj” do „sprzedaj” przez analityków Deutsche Banku. Spółka oczekuje, że koszty paliwa wzrosną w tym roku do 6,4 mld EUR.

Na finiszu sesji londyński indeks FTSE tracił 1,40 proc., paryski CAC zniżkował o 1,62 proc. zaś frankfurcki DAX opadał o 2,47 proc.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: WST

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Świat / Spadkowa środa na europejskich giełdach