Specjaliści od trudnych okien

  • DI
opublikowano: 16-12-2021, 22:34
aktualizacja: 08-02-2022, 13:32

Wykonują stolarkę aluminiową na indywidualne zamówienie, rzadkie projekty i nietypowe zlecenia architektów. Obsługują więc wymagającą niszę trudnych zleceń.

Trzech wspólników, w tym tylko jeden związany wcześniej z branżą budowlaną, założyło w 2017 roku spółkę Aluwindows. Szybki rozwój firmy umożliwiło doświadczenie udziałowców z różnych dziedzin.

Pierwotnym założeniem i podstawową działalnością spółki była sprzedaż stolarki otworowej poza granice naszego kraju. Okazało się jednak, że dzięki aktywności wspólników zapotrzebowanie na rynku krajowym przerastało możliwości produkcyjne dostawcy firmy. W 2018 roku zdecydowano więc o powstaniu zakładu produkcyjnego stolarki aluminiowej.

Zakup maszyn produkcyjnych i zatrudnienie personelu pozwoliło na realizację indywidualnych, wymagających projektów na rynek krajowy. Kontrahenci szybko zauważyli zaangażowanie i profesjonalizm firmy. Posypały się więc kolejne zlecenia.

Aluwindows zatrudnia 20 pracowników etatowych i współpracuje z wieloma podwykonawcami – zakładami z branży budowlanej. Głównymi odbiorami produktów i usług firmy są przedsiębiorstwa krajowe z branży budowlanej, w minimalnym stopniu klienci indywidualni. Ma również kontrahentów zagranicznych z Niemiec, Belgii, USA, Kenii, Szwecji. Export to ok. 30 proc. produkcji.

Najtrudniejszą kwestią obecnie są rosnące ceny surowców, ich dostępność i niestabilna sytuacja na rynku budowlanym. Rodzi to szereg trudności np. w planowaniu dostaw, kosztorysowaniu, a przede wszystkim przy podejmowaniu długofalowych zobowiązań.

Pandemia w znacznym stopniu ograniczyła zamówienia krajowe, zmuszając firmę z Podlasia do większej aktywności na rynkach zagranicznych i szukania nowych rynków zbytu w USA czy Kenii.

- Rynki spoza Unii Europejskiej rządzą się zupełnie innymi prawami i wymaganiami. Na przykład, dla klientów w Kenii, ze względu na suchy i gorący klimat musimy produkować okna o zupełnie innych parametrach niż do USA. Musimy być bardzo elastyczni. Myślę, że z powodzeniem dostosowaliśmy się do tych zróżnicowanych potrzeb klientów. Świadczą o tym kolejne zlecenia - podkreśla Marek Choiński, wspólnik Aluwindows

Gdzie się widzicie za 5 lub 10 lat?

- Bardzo mocno rozbudowujemy dział handlu zagranicznego naszych produktów. Zarówno na rynku krajowym jak i zagranicznym nadal będziemy rozwijać naszą wiodącą działalność, czyli produkcję stolarki aluminiowej. Od kilku miesięcy rozwijamy również nową gałąź firmy tj. generalne wykonawstwo. Realizujemy inwestycje budowlane, zarówno domy jednorodzinne jak i budynki administracji publicznej, od podstaw - po klucz. Tu również chcemy funkcjonować jako dostawca bardzo wysokiej jakości usług, w tym trudnych, wymagających projektów. Na obu rynkach w przyszłości chcemy być liderem w zakresie jakości dostarczanych produktów i usług - podkreśla Marek Choiński.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane