Spedycyjny mundial

opublikowano: 06-06-2018, 22:00

Piłkarskie święto oznacza spore utrudnienia dla przewoźników, spedytorów i ich klientów. Każdy gol może oznaczać kolejne opóźnienia — nawet o cztery dni.

14 czerwca na moskiewskim stadionie Łużniki zostanie rozegrany mecz otwarcia Mistrzostw Świata FIFA 2018. Do 15 lipca w 11 rosyjskich miastach, w tym leżącym w części azjatyckiej Jekaterynburgu, rozegrane zostaną 64 mecze. To logistyczne wyzwanie samo w sobie, ale dla spedytorów na co dzień operujących w Rosji oznacza duże utrudnienia.

— Zdajemy sobie sprawę z tego, że tak duża skala i zasięg imprezy dla firm spedycyjnych i ich klientów mogą oznaczać ograniczenia i zmiany w organizacji transportów. To dlatego przygotowujemy się już od dłuższego czasu — mówi Karolina Torenc, zastępca kierownika biura obsługi klienta Go Logis, polskiej firmy spedycyjnej specjalizującejsię w obsłudze rynków wschodnich, w tym Rosji.

W czasie trwania mistrzostw przy planowaniu dostaw trzeba brać pod uwagę rozporządzenia i czasowe zmiany w organizacji ruchu w miastach, gdzie będą się odbywały mecze, oraz na trasach dojazdowych. Miasta mundialu to Moskwa, St. Petersburg, Rostów nad Donem, Samara, Wołgograd, Soczi, Kazań, Sarańsk, Kaliningrad, Niżny Nowogrod i Jekaterynburg.

— Do tej pory oficjalnie ukazały się wytyczne w sprawie zakazu transportów ADR [towaryniebezpieczne — przyp. red.]. Reguluje je, wydany już 9 maja 2017 r., dekret prezydenta Federacji Rosyjskiej nr 202 „O szczegółach stosowania wzmożonych środków bezpieczeństwa podczas Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej w Federacji Rosyjskiej FIFA 2018 FIFA World Cup i FIFA Confederations Cup 2017”. Od 25 maja do 25 lipca na terenie wszystkich 11 miast, gdzie zostaną rozegrane mecze, będą obowiązywały wzmożone środki bezpieczeństwa oraz zakaz obrotu materiałami niebezpiecznymii przemysłowymi. Zakaz dotyczy określonych towarów, w tym m.in. etanolu czy cyjanowodóru w roztworze wodnym, oraz produktów, które je zawierają. Klienci i przewoźnicy muszą więc liczyć się z utrudnieniami, które mogą napotkać przy transportach towarów niebezpiecznych do tych miast — ostrzega Karolina Forenc.

Warto uczulić rosyjskich odbiorców, że być może będą zmuszeni do organizowania alternatywnych punktów rozładunkowych, by nie dopuścić do sytuacji, w której, z powodu braku surowca, dojdzie do zatrzymania linii produkcyjnej.

W czasie trwania mistrzostw trzeba się też liczyć z wydłużeniem czasu dostaw o 3-4 dni. Branża spodziewa się większych kontroli na granicach, czego konsekwencją mogą być przestoje, możliwe także na trasach biegnących w pobliżu miast, w których będą rozgrywane mecze. Do tej pory nie zostały jeszcze wydane przewoźnikom konkretne wytyczne na temat zakazów wjazdu czy objazdów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Bołtryk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu