Spekulanci mocno grają na wzrost cen ropy

opublikowano: 13-04-2015, 09:38

Spekulanci zwiększyli zakłady na wzrost cen ropy najmocniej od ponad czterech lat. Liczą na słabnięcie wydobycia w USA.

Fundusze hedgingowe zwiększyły o 30 proc. długie pozycje netto na ropę WTI w tygodniu zakończonym 7 kwietnia. To największy wzrost od października 2010 roku, wynika z danych amerykańskiej Komisji Handlu Kontraktami Towarowymi (CFTC). Długie pozycje wzrosły we wspomnianym okresie do najwyższego poziomu od 9 miesięcy, a krótkie spadły o 21 proc.

Goldman Sachs ocenia, że wydobycie i zapasy ropy mogą osiągnąć szczyt w kwietniu. Rafinerie, dzięki zakończeniu sezonowych prac konserwacyjnych, zwiększą w lipcu popyt o 500 tys. baryłek dziennie, ocenia EIA. 

- Zaczynamy dostrzegać słabnący wzrost wydobycia i wkrótce powinniśmy zobaczyć jego spadek – powiedział Mike Wittner, szef analizy rynku ropy w Societe Generale w Nowym Jorku. - Widzimy niesamowity spadek liczby pracujących szybów – podkreślił.
 
Spółki wydobywcze wyłączały w USA szyby już 18 tydzień z rzędu. Ich liczba jest już najmniejsza od ponad pięciu lat.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Spekulanci mocno grają na wzrost cen ropy