Split payment batem na firmy

opublikowano: 09-06-2019, 22:00

Zbyt surowe kary, za krótkie vacatio legis — Konfederacja Lewiatan krytykuje projekt obowiązkowej podzielonej płatności VAT.

1 września 2019 r. ma wejść w życie ustawa wprowadzająca obowiązkowy split payment w branżach szczególnie narażonych na wyłudzenia podatku VAT (obecnie objęte tzw. odwrotnym obciążeniem). Obowiązek zostanie nałożony m.in. na handel złomem, wyrobami stalowymi, komputerami, częściami samochodowymi, surowcami wtórnymi, na roboty budowlane, jeżeli wartość transakcji przekracza 15 tys. zł. Lewiatan twierdzi, że termin 1 września jest dla przedsiębiorców nie do przyjęcia. Obowiązek powinien wejść w życie nie wcześniej niż 1 stycznia 2020 r., żeby firmy miały czas się przygotować. Projekt Ministerstwa Finansów zakłada wysokie kary finansowe (wysokości 100 proc. VAT na fakturze) nie tylko za niestosowanie podzielonej płatności, ale też za niewielkie błędy czy zaniechania na fakturze, np. nieoznaczenie jej zwrotem „mechanizm podzielonej płatności”.

— Tak wysoka sankcja jest nieadekwatna do wagi i charakteru przewinienia. W praktyce brak prawidłowego oznaczenia może być wynikiem pomyłki, braku wiedzy, błędu systemu księgowego, które w dodatku nie muszą oznaczać, że faktura nie została zapłacona z zastosowaniem split paymentu. Proponowana sankcja uderzy przede wszystkim w mikro- i małych przedsiębiorców wystawiających faktury samodzielnie — ostrzega Przemysław Pruszyński, sekretarz Rady Podatkowej Konfederacji Lewiatan.

Lewiatan podkreśla, że 100-procentowa sankcja spadnie na firmy za samo niezastosowanie obowiązkowego split paymentu, mimo że transakcja była legalna i uczciwa oraz nie doszło do uszczuplenia podatku VAT. Ponadto brak podzielonej płatności uniemożliwi firmie wliczenie zapłaty w koszty uzyskania przychodu.

— Bardziej adekwatne byłoby stosowanie przepisów o odpowiedzialności solidarnej niż nakładanie sankcji w VAT. Wyłączenie płatności z pominięciem split paymentu z kosztów uzyskania przychodów wykracza poza cel ustawy oraz zakres zgody Komisji Europejskiej na wprowadzenie w Polsce obligatoryjnej podzielonej płatności VAT — zaznacza Przemysław Pruszyński.

26 mld zł taka łączna kwota z podatku VAT uzbierała się na firmowych kontach VAT na koniec 2018 r.

15 tys. zł transakcje powyżej takiej kwoty miałyby być objęte obowiązkowo mechanizmem split payment (obejmie to przede wszystkim towary i usługi, które obecnie rozliczane są na zasadach odwrotnego obciążenia).

Sprawdź program III CFO EXCELLENCE 2019, 18 września 2019, Warszawa>>

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Królak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu