Split payment nie taki straszny jak go malują

Rozmawiał Eugeniusz Twaróg
opublikowano: 15-01-2018, 22:00

Strach przedsiębiorców ma wielkie oczy — twierdzi Wojciech Śliż, dyrektor departamentu VAT w MF

„Puls Biznesu”: Przedsiębiorcy mają sporo obaw związanych z systemem podzielonej płatności. Obawiają się m.in. problemów z płynnością.

Wojciech Śliż, dyrektor departamentu VAT w Ministerstwie Finansów: Rozumiemy te obawy, i choć w naszym przekonaniu są zdecydowanie na wyrost, będziemy obserwować sytuację — jeśli problemy się pojawią, jesteśmy gotowi dokonać korekt, np. wprowadzić możliwość opłacania z rachunku VAT innych zobowiązań publicznych, jak ZUS. Pamiętajmy, że podzielona płatność jest instrumentem dobrowolnym, który nie powinien być stosowany bezrefleksyjnie. Została pomyślana jako narzędzie dla przedsiębiorcy, który nie jest całkiem pewien kontrahenta. Mówimy wprost: używajcie podzielonej płatności, kiedy transakcja budzi wątpliwości, gdy współpracujecie z nowym podmiotem albo warunki nie są do końca przejrzyste. Zamiast wykonywać pracę detektywa, jak teraz, skorzystajcie z tego narzędzia.

Firmy boją się też, że system spowoduje wzrost zatorów płatniczych — szczególnie w branży budowlanej, która już cierpi z tego powodu.

Podzielona płatność nie ma żadnego wpływu na termin przetrzymywaniapłatności przez nabywców towarów lub usług. Jest to jedynie nowa forma dokonywania płatności. Jeśli chodzi o budowlankę, tam, gdzie stosowany jest mechanizm odwróconego obciążenia VAT, nie będzie problemów ze split paymentem, bo jeśli usługodawca nie wykazuje na fakturze podatku, nie może otrzymać zapłaty w formie podzielonej płatności. W pozostałych przypadkach przedsiębiorca budowlany będzie mógł rozliczać się z dostawcami w systemie podzielonej płatności, korzystając z przywilejów wynikających z tego rozwiązania.

Producenci okien i bram podnosili na łamach „PB” jeszcze jedną kwestię: split payment nie ma dla nich żadnego znaczenia — powoduje jedynie koszty aktualizacji oprogramowania, analityki księgowej.

Producenci są idealnym końcowym odbiorcą towarów pochodzących z karuzel, bo to u nich znika towar po wcześniejszym kilkakrotnym nakręceniu karuzeli. Przykład — farba, która jest przedmiotem obrotu w karuzeli i po wyłudzeniu odpowiedniej sumy VAT z budżetu jest sprzedawana po atrakcyjnej cenie producentowi okien. Jeśli stał się ostatnim elementem karuzeli, może stracić prawo do odliczenia VAT naliczonego. Split payment znacząco ograniczy to ryzyko.

Podzielona płatność zakłada opłacanie każdej faktury osobno. Co z płatnościami w transzach, pokrywającymi wiele faktur bez precyzyjnego określenia, jakich zobowiązań dotyczą?

W systemie split payment nie można opłacać wielu faktur, gdyż w tytule przelewu musi być wskazany numer konkretnej. Płatność transzami oczywiście można realizować poza systemem podzielonej płatności. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Rozmawiał Eugeniusz Twaróg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu