Spokojny początek tygodnia

Daniel Kostecki, Analityk Techniczny Rynków Finansowych XTB DM
opublikowano: 17-03-2014, 09:59

Po krymskim referendum i zawieszeniu broni pomiędzy Rosją i Ukrainą rynki zachowują się bardzo spokojnie, co widać po notowaniach jena oraz franka.

Kurs pary USDJPY odbija po bardzo silnym spadku, jaki miał miejsce w ubiegłym tygodniu, gdy inwestorzy ze względu na niepewność geopolityczną wracali do bezpiecznych walut, czyli do jena i franka. Obecnie jen traci do dolara 0,41%, a kurs jest na poziomie 101,78. Z technicznego punktu widzenia rynek zawraca przy kluczowym wsparciu, które jest widoczne na wykresie dziennym. Mowa tu o poziomie 101,36 i jeśli miejsce to nadal będzie bronione, to będzie można oczekiwać jeszcze większego odbicia nawet w kierunku 102,70 lub 103,75. Tymczasem kurs EURCHF jest dość blisko kluczowego poziomu ustanowionego przez Bank Szwajcarii 1,20, a więc wydaje się, że miejsce to nie zostanie pokonane. Stąd też kurs EURCHF ma szansę na większe odbicie, ale to już będzie zależeć od postrzegania przez inwestorów ryzyk związanych z sytuacją na Ukrainie.

Natomiast na głównej parze walutowej EURUSD obserwujemy nieznacznie cofnięcie (kurs spada o 0,14%) do 1,3896. Notowaniom euro wciąż może ciążyć ubiegłotygodniowa wypowiedź Mario Draghiego, który stwierdził, że kurs walutowy może mieć wpływ na stabilność cen. Tym samym prezes EBC po raz pierwszy odniósł się do notowań euro, gdyż zawsze stwierdzał, że kurs walutowy to nie jest zadanie dla banku centralnego. Euro po tej wypowiedzi znacząco cofnęło się z 1,3950 do 1,3850. Obecnie kurs może zniżkować ze względu na obawy przed rewizją inflacji za luty. Przypomnijmy, że rynek został zaskoczony przez odczyt inflacji HICP r/r na poziomie 0,8%. Rewizja w dół powinna być negatywna dla euro (dane poznamy o 11:00).

Złoty pozostaje bardzo stabilny, czekając zapewne na dane z Polski. O godzinie 14:00 poznamy wskaźnik inflacji bazowej, która ma wynieść w ujęciu rocznym 1%. Natomiast z USA o godzinie 14:15 poznamy dane dotyczące produkcji przemysłowej. Według konsensusu miała ona wzrosnąć w lutym o 0,1% w ujęciu miesięcznym.

O godzinie 09:47 za dolara należało zapłacić 3,04, za euro 4,22, za franka 3,47, a za funta 5,06 złotego.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Daniel Kostecki, Analityk Techniczny Rynków Finansowych XTB DM

Polecane