Spokojny początek tygodnia na giełdach

Rafał Sadoch, biuro maklerskie mBanku S.A.
opublikowano: 26-04-2021, 11:19

Nowy tydzień na rynkach finansowych nie przynosi większych zmian. Po piątkowych wzrostach napędzanych publikacją lepszych od oczekiwań kwietniowych wskaźników koniunktury gospodarczej PMI, które sugerują, że tempo odbicia aktywności ciągle przyspiesza, główne indeksy pozostają w okolicy piątkowego zamknięcia.

Inwestorzy tym samym wydają się już zapominać o ogłoszonej w ubiegłym tygodniu podwyżce podatków w USA od zysków kapitałowych dla najbogatszych, która ma sfinansować częściowy wzrost wydatków socjalnych. Uwagę mogą przykuwać 10-letnie maksima na rynku miedzi, który uważany jest za barometr globalnej koniunktury. O ile odbudowa gospodarcza po przejściu pandemii jest faktem, to jednak wzrosty w tym przypadku napędzane są jeszcze przez pojawiające się problemy podażowe.

W tym tygodniu przed nami kilka wydarzeń, które mogą zmienić percepcję uczestników rynku. Wśród nich najważniejsze oczywiście będzie kończące się w środę posiedzenie Fed. Jego ton będzie istotny dla szerokiego spektrum aktywów. Od giełd, przez rynek walutowy po surowcowy. Utrzymanie dotychczasowego przekazu i pełnego wsparcia dla gospodarki przez dłuższy czas powinno być bardzo dobrze odebrane przez inwestorów na Wall Street i przełoży się na wzrost popytu na ryzyko. Dodatkowo wchodzimy w kulminacyjną fazę sezonu wyników i swoje rezultaty przedstawią takie spółki jak Tesla, Facebook czy Apple. Tydzień zapowiada się zatem bardzo ciekawie.

W kalendarium makroekonomicznym powinniśmy zwrócić uwagę na wstępne dane o marcowych zamówieniach na dobra trwałe oraz kwietniowy odczyt koniunktury gospodarczej w rejonie Dallas. Ostatnie dane z USA wypadają fenomenalnie, zatem i w tym przypadku ryzyka powinny być skierowane po wyższej stronie, co w przypadku materializacji powinno wspierać sentyment rynkowy.

Rano poznaliśmy już kwietniowy indeks Ifo, uważany za najlepsze źródło informacji nt. aktywności w Niemczech. W tym przypadku dane minimalne poprawiły się wobec marca podczas gdy rynek spodziewał się silniejszego odbicia. Wskaźnik wzrósł tylko do 96.8 pkt. z 96.6 pkt. i mediany prognoz rynkowych na poziomie 97.8 pkt. Subindeks bieżącej koniunktury wzrósł do 94.1 pkt. z 93.0 pkt. w marcu. Pogorszył się za to wskaźnik oczekiwanej w perspektywie kolejnych 6-miesięcy aktywności i spadł do 99.5 pkt. z 100.4 pkt. przed miesiącem. Choć dane mają nieco słabszy wydźwięk niż piątkowe PMI, to jednak wpisują się w obraz stopniowej odbudowy gospodarczej.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane