Czytasz dzięki

Spółka z grupy PGE podłączy auta do prądu

opublikowano: 06-09-2018, 11:24

PGE Nowa Energia finalizuje budowę 18 punktów ładowania – poinformowała grupa PGE. Do końca roku chce co najmniej podwoić ich liczbę.

Państwowa spółka będzie rozwijać sieci ładowania samochodów elektrycznych w średnich miastach, a także w uzdrowiskach – to cel nowego projektu „E-Mobility”. W kilku miastach punkty ładownia już zostały uruchomione. 

Zobacz więcej

Fot. Pixaby

– Projekty w Łodzi, Siedlcach i Krynicy-Zdroju to dopiero początek naszej współpracy z władzami samorządowymi miast z całej Polski – zapowiada Paweł Śliwa, wiceprezes PGE Polskiej Grupy Energetycznej ds. innowacji. 

W Łodzi PGE uruchomiła stację ładowania w jednej z galerii handlowej, zainstalowała także 5 stacji ładowania w Siedlcach, gdzie poprowadzi pilotażowy program elektromobilności testowany na infrastrukturze miasta średniej wielkości. Do końca września PGE Nowa Energia chce dysponować łącznie 25 punktami ładowania o całkowitej mocy 344 kW, co da jej 10 proc. udziału w rynku.

- Elektromobilność jest dla nas szansą na wejście w nowe obszary biznesu i pozyskanie perspektywicznych źródeł przychodu, co spełnia cele naszej zaktualizowanej strategii. Ten megatrend wpisuje się także w rządową Strategię na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, którą aktywnie, m.in. poprzez prowadzone procesy legislacyjne, wspiera Ministerstwo Energii. Dodatkowo zwiększenie dostępności aut elektrycznych wpłynie w sposób istotny na poprawę jakości powietrza w polskich miastach, w czym chcemy mieć swój udział – mówi Henryk Baranowski, prezes PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

O współpracę w zakresie elektromobilności z samorządami spółka ma zabiegać m.in. podczas trwającego Forum Ekonomicznego w Krynicy-Zdroju. W uzdrowisku funkcjonuje już stacja ładowania w pobliżu Hotelu Krynica, w Parku Sportowym. Ładowanie prądem stałym na tej stacji pozwala na naładowanie baterii samochodowej o przeciętnej pojemności od 0 do 80 proc. w czasie krótszym niż 30 minut.

Regiony uzdrowiskowe będą zajmować szczególne miejsce na mapie stacji ładowania PGE– podkreślają przedstawiciele spółki. 

W końcu roku 2017 na ponad 22 mln zarejestrowanych samochodów, tylko 2 tys. stanowiły auta z napędęm elektrycznym. To daje im 0,01 proc. udziału w rynku. Za jedną z głównych barier sprzedaży takich samochodów uważa się obawy o dostępność stacji ładowania - wynika z raportu nt. jakości powietrza w miastach, opublikowanego przez PwC w czerwcu. 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Aleksandra Rogala

Polecane