Spółki drzewne zbierają dobre noty

MBL
15-04-2013, 00:00

Można liczyć na dobre wyniki trzech giełdowych firm z branży — przekonują analitycy.

W tym roku najlepsza spółka w branży to Forte. Od początku stycznia kapitalizacja producenta mebli wzrosła o jedną czwartą. Spółka ma za sobą bardzo udaną końcówkę 2012 r. Zdaniem Krystiana Brymory z DM BDM, rok 2013 również będzie dobry.

— Forte to firma silnie zorientowana na eksport. Obserwowana odbudowa niemieckiego rynku meblowego, który odpowiada za ponad połowę sprzedaży, pozwoli zniwelować skutki spowolnienia gospodarczego — argumentuje specjalista DM BDM. Na tle innych spółek z branży Forte wyróżnia się niskim poziomem zadłużenia. Na koniec zeszłego roku dług netto do EBITDA spadł do poziomu 0,57. Według Krystiana Brymory z DM BDM, akcjonariusze otrzymają wyższą premię niż przed rokiem. Ekspert spodziewa się wypłaty 0,8 zł dywidendy na akcję (stopa dywidendy 5 proc.). Krystian Brymora zwraca również uwagę na papiery Barlinka. W najnowszym raporcie podniósł wycenę akcji do 0,96 zł i podtrzymał zalecenie „kupuj”. Analityk podkreśla, że od III kwartału 2011 r. spółka systematycznie obniża poziom długu. Na koniec 2012 r. wyniósł 464,1 mln zł, czyli spadł o 100 mln zł. Zdaniem analityka, w 2013 r. firma z portfela Michała Sołowowa wreszcie pokaże zysk netto w wysokości 17,5 mln zł (wobec 34 mln zł straty w 2012 r.).

— Znacznej poprawy wyników finansowych spółki oczekujemy, począwszy od I kwartału, na co wpływ będzie miała zmiana mixu sprzedażowego i przede wszystkim obniżka kosztów surowcowych. Spółka ma dość dobrze zdywersyfikowane kanały sprzedaży i niewielką ekspozycję na pogrążone w kryzysie rynki południowej Europy. Dlatego nie widzimy zagrożeń w utrzymaniu wolumenów sprzedaży w 2013 r. — komentuje Krystian Brymora.

Pochlebne opinie zbiera też Grajewo. Łukasz Siwek z Millennium DM rekomenduje „akumuluj” z ceną docelową 18 zł. Zdaniem analityka, jest prawdopodobne, że w najbliższych latach większościowy akcjonariusz Pfleider AG ogłosi wezwanie na pozostałą część akcji (czyli ponad 34 proc.). Ekspert oszacował, że zdyskontowana wartość papierów mogłaby wtedy wynieść 23 zł. Łukasz Siwek chwali też decyzję o sprzedaży rosyjskich aktywów.

— Z jednej strony jest to częściowe zamknięcie się na perspektywiczny rynek rosyjski, z drugiej zaś to znaczący spadek poziomu zadłużenia oraz kosztów finansowych — tłumaczy Łukasz Siwek. W połowie 2012 r. poziom zaciągniętych kredytów i pożyczek przekraczał 1 mld zł. Obecnie wynosi tylko jedną czwartą tej kwoty. Zdaniem analityka, w nadchodzących latach spółka będzie systematycznie poprawiała wyniki finansowe. Będzie to możliwe dzięki programowi inwestycyjnemu. W 2013 r. wysokość zysku netto będzie podobna jak przed rokiem i wyniesie około 57 mln zł, ale w 2014 r. wzrośnie do 77 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MBL

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Spółki drzewne zbierają dobre noty