Spółki IT pod lupą analityków

opublikowano: 05-02-2018, 22:00

Akcje dużych przedstawicieli sektora nie są szczególnie atrakcyjne, okazji lepiej szukać wśród maluchów — uważa analityk DM mBanku.

Zbliżający się sezon wyników za czwarty kwartał 2017 r. może poprawić nastawienie inwestorów do akcji spółek z branży informatycznej ze względu na wyraźnie dodatnią dynamikę EBITDA (średnio o 26 proc.), ale raczej nie potrwa to długo — uważa Paweł Szpigiel, analityk DM mBanku, który zaleca selektywne podejście do firm z sektora.

Specjalista zaznacza, że po pierwszej fali kontraktów publicznych w ostatnim kwartale 2017 r. w styczniu napływu nowych umów nie było, a rekonstrukcja rządu i zbliżające się wybory samorządowe mogą spowodować, że część przetargów zostanie przeciągnięta w czasie.

Właśnie zamrożenie publicznych pieniędzy, a także przegrana w przetargu na utrzymanie w ZUS to powód, dla którego Paweł Szpigiel studzioptymizm, jaki wywołać może znaczna poprawa zysku netto Asseco Poland w czwartym kwartale ubiegłego roku, wynikająca z przeszacowania udziałów w Formuli Systems. Ekspert nie poleca też akcjiComarchu, bo uważa, że ostatni kwartał 2017 r. zakończył się spadkiem przychodów grupy o 6 proc., m.in. z powodu słabej kontraktacji publicznej i osłabienia euro do złotego, co przy stabilnych kosztach przełoży się na spadek EBITDA o 24 proc. i zysku netto o 17 proc.

Wśród spółek o mniejszej kapitalizacji faworytami analityka DM mBanku są Atende (które ma się pochwalić podwojeniem wyników w czwartym kwartale, a akcje nie są wysoko wyceniane) i Asseco SEE (pomimo wysokiej bazy z rekordowego czwartego kwartału 2016 r. firma odnotuje wzrost wyników i notowana jest z relatywnie niskimi wskaźnikami). Zalecenie „przeważaj” obowiązuje też dla Wasko, choć Paweł Szpigiel obniżył prognozy zysku netto dla spółki o 4-5 proc. na lata 2018-19.

— Sądzimy, że rynek nie uwzględnia w wycenie korzyści finansowych z megakontraktu dla PKP — zaznacza analityk, który podtrzymuje neutralne nastawienie do akcji Aillerona i Asseco Business Solutions.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu