Spółki paliwowe to dobra inwestycja

Paweł Kubisiak
opublikowano: 16-05-2002, 00:00

Inwestorzy giełdowi cenią spółki paliwowe. Choć są wrażliwe na wahania cen ropy, ich kondycja finansowa jest niezagrożona.

Inwestorzy, rozczarowani słabymi wynikami spółek technologicznych i telekomunikacyjnych, chętnie lokują środki w spółki paliwowe, gdyż są one stabilną podstawą starej gospodarki. Sektor paliwowy na światowych giełdach reprezentowany jest przez spółki o największej kapitalizacji. Na Wall Street notowany jest m.in. Exxon Mobil, największy światowy producent paliw. Spółka ta w I kwartale osiągnęła 2,09 mld USD zysku netto przy 64,1 mld USD przychodów. Na Starym Kontynencie w obrocie giełdowym znajdują się praktycznie wszyscy europejscy liderzy sektora. W Londynie notowane są akcje British Petroleum i Shell Transport & Trading, a w Paryżu i Amsterdamie Total Fina Elf i Royal Dutch, który w 40 proc. jest własnością Shell T&T.

Spółki paliwowe są odporne na wahania koniunktury giełdowej i nie ulegają chwilowym trendom. Są natomiast bardzo wrażliwe na wahania ceny ropy. W ostatnich dniach kurs baryłki ropy Brent wzrósł do 29,4 USD, co jest poziomem najwyższym od połowy września. Wzrost ceny paliw przyniósł zwyżkę kursów spółek petrochemicznych, które na początku roku zostały przecenione po spadku cen ropy.

Z kolei ceny ropy są bardzo wrażliwe na wydarzenia polityczne na Bliskim Wschodzie, szczególnie na konflikt izraelsko-palestyński. W kwietniu produkcja OPEC spadła w kwietniu do najniższego poziomu od czerwca 1993 r., ponieważ Irak zawiesił na miesiąc dostawy surowca w proteście przeciwko konfliktowi w Izrealu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Kubisiak

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Spółki paliwowe to dobra inwestycja