Spółki technologiczne ciągą w dół indeksy Europy

Reuters
18-01-2002, 10:23

LONDYN (Reuters) - Piątkowe sesje na giełdach w Europie rozpoczęły się od spadków. Największej przecenie uległy akcje spółek technologicznych, ponieważ Microsoft i IBM przedstawiły słabe wyniki finansowe. Spadały akcje Nokii, Alcatela i Siemensa, ponieważ jeden z największych na świecie producentów sprzętu telekomunikacyjnego Nortel Networks zapowiedział, że jego przychody w pie

LONDYN (Reuters) - Piątkowe sesje na giełdach w Europie rozpoczęły się od spadków. Największej przecenie uległy akcje spółek technologicznych, ponieważ Microsoft i IBM przedstawiły słabe wyniki finansowe.

Spadały akcje Nokii, Alcatela i Siemensa, ponieważ jeden z największych na świecie producentów sprzętu telekomunikacyjnego Nortel Networks zapowiedział, że jego przychody w pierwszym kwartale spadną o 10 procent w porównaniu z czwartym.

Zwyżkowały natomiast akcje GlaxoSmithKline, ponieważ władze USA zatwierdziły dwa produkowane przez brytyjski koncern farmaceutyczny leki na astmę.

Podrożały również akcje brytyjskiego operatora promów i wycieczkowców P&O Princess. Amerykański Carnival Corp podwyższył o 12 procent ofertę wrogiego przejęcia brytjskiej spółki, która zawarła już umowę na temat fuzji Royal Caribbean Cruises.

Do godziny 10.20 indeks Eurotop 300 spadł o 0,35 procent, a Eurostoxx 50 stracił 0,51 procent. Również marcowe kontrakty terminowe w USA sugerują, że piątkowe sesje w Nowym Jorku mogą zacząć się od zniżek.

"Wyniki IBM i Microsoft rzeczywiście popsuły nastroje. Mam nadzieję, że wyniki europejskich spółek technologicznych w tym Nokii będą lepsze" - powiedział Thierry Lacraz, analityk z genewskiego Pictet & Cie, banku zarządzającego aktywami o wartości 78 miliardów dolarów.

Swoje wyniki Nokia poda w czwartek 24 stycznia, dwa dni po amerykańskiej Motoroli i dzień przed szwedzkim Ericssonem.

Inwestorzy będą czekać na publikację wskaźnika nastrojów amerykańskich konsumentów opracowywanego przez Uniwersytet Michigan w styczniu. Dane zostaną opublikowane o godzinie 15.45.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Reuters

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Spółki technologiczne ciągą w dół indeksy Europy