Spółki technologiczne znów napędzały przecenę w USA

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 21-01-2022, 22:17

Rozpoczęta pod koniec czwartkowej sesji wyprzedaż akcji dużych spółek technologicznych kontynuowana była również w piątek odciskając swoje piętno na indeksach giełdowych. Rynek Nasdaq odnotował ostatecznie czwartą z rzędu przecenę i najgorszy tydzień od marca 2020 r., a inwestorzy szerokim frontem przechodzili w stronę akcji spółek cyklicznych.

fot. Michael Nagle/Bloomberg

Znaczące pogorszenie nastrojów w segmencie high tech sprowokowane zostało wysokimi rentownościami papierów skarbowych, a dodatkowo zostało spotęgowane przez rozczarowujące wyniki kwartalne, a tym bardziej prognozą na bieżący kwartał Netfliksa. Pojawiły się, być może uzasadnione, obawy, że spółki które były „wygranymi” zamknięcia gospodarki z powodu pandemii koronawirusa mogą nie być w stanie dłużej generować spektakularnego wzrostu swoich wyników.

W rezultacie część inwestorów postanowiła zlikwidować pozycje na udziałach spółek reprezentujących nowoczesne sektory gospodarki. Sam Netflix został jedną z największych ofiar zmiany nastawienia na co wskazuje sięgająca momentami ponad 21 proc. przecena walorów, która stopiła kapitalizację jednego z największych na świecie dostawcy usług VOD o około 50 mld USD.

Netflix pociągnął za sobą w dół akcje innych firm medialnych inwestujących w streaming z Walt Disney, ViacomCBS i Roku na czele, ale skala przeceny nie była aż tak dotkliwa.

Przyczynkiem do zwiększonej podaży, a co za tym idzie korekty wycen był też przypadający na piątek termin wygasania opcji na pojedyncze akcje, których łączna wartość szacowana była na 1,28 bln USD.

Na rynku surowcowym przecenie poddała się w ropa, chociaż zaliczyła piąty z rzędu tygodniowy zysk. Piątkowa korekta, choć w zaledwie półprocentowej skali była rezultatem niespodziewanego wzrostu zapasów w USA oraz zapowiedzi amerykańskich władz o możliwym przyspieszeniu prac nad uwolnieniem rezerw strategicznych.

Taniał też bitcoin, co zarówno jest wynikiem wzrostu awersji do ryzyka, jak i propozycji Rosji odnośnie wprowadzenia zakazu używania i wydobywania kryptowalut.

Na zamknięciu piątkowej sesji indeks Dow Jones IA spadał o 1,30 proc. Wskaźnik szerokiego rynku S&P500 zniżkował o 1,89 proc. zaś technologiczny Nasdaq tracił 2,72 proc.

W skali całego tygodnia indeksy straciły odpowiednio: DJ IA 4,6 proc., S&P500 5,7 proc., a Nasdaq aż 7,6 proc. Ten ostatni od początku 2022 r. zniżkował już o 11 proc. i ma najgorszy początek roku od kryzysu finansowego w 2008 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane