Spółki z grupy Petrolinvestu w centrum afery łupkowej

DI, PAP
opublikowano: 10-01-2012, 11:58

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała siedem osób, w tym trzech pracowników Ministerstwa Środowiska w związku z korupcją przy udzielaniu koncesji na gaz łupkowy. "Puls Biznesu" ustalił, że wśród zatrzymanych jest m.in. Wiesław S., prezes Siluriana z grupy Petrolinvestu.

Petrolinvest, kontrolowany przez Ryszarda Krauzego, poprzez spółki Silurian, Silurian Energy Services i ECO Energy 2010, jest właścicielem 13 koncesji na eksploatację złóż gazu łupkowego w Polsce. Po spekulacjach, że sprawa dotyczy właśnie grupy Petrolinvestu, jego kurs na GPW spadł na wtorkowej sesji o  9,6 proc. z 2,84 do 2,54 zł

Wiceszef warszawskiej prokuratury apelacyjnej Waldemar Tyl informował wcześniej, że, chodzi o trzech pracowników Departamentu Geologii i Koncesji Geologicznych Ministerstwa Środowiska. ABW zatrzymała też pracownika Państwowego Instytutu Geologii i trzy osoby z firm ubiegających się o koncesje.

"W tej chwili trwają czynności z ich udziałem. Do zatrzymań doszło rano. Po przesłuchaniach podejmiemy decyzje co do dalszych kroków" - zaznaczył Tyl. Chodzi m.in. o kwestie związane z wnioskami o ewentualne areszty.

Jak powiedział Tyl, prokuratura planuje postawić zatrzymanym zarzuty związane z korupcją. Prokurator, ze względu na dobro śledztwa, nie chciał jednak ujawnić żadnych szczegółów.


Bertrand Le Guern, prezes Petrolinvestu, dla “Parkietu” (5 stycznia 2012):


Skupiamy się na rozwoju dwóch najważniejszych aktywów – kazachskim kontrakcie OTG, którego wartość szacowana w oparciu o potencjał zasobów wynosi około 3 mld USD oraz na koncesjach gazu łupkowego w Polsce, których wartość możemy oszacować metodą porównawczą w stosunku do innych transakcji rynkowych, na około 500 mln USD. Przy czym potencjał wzrostu wartości segmentu gazu łupkowego jest tak duży, że w niedługim czasie może być porównywalny z wartością OTG (…) Akwizycje spółek posiadających koncesje na gaz łupkowy są rozliczane akcjami (…) Ogromny potencjał tych nabywanych aktywów w pełni rekompensuje przeprowadzone emisje akcji (…) Pierwszy sukces już mamy w przypadku spółki Silurian Hallwood, dla której pozyskaliśmy partnera branżowego i przeprowadzaliśmy prywatną emisję akcji, które objęli inwestorzy zagraniczni. Dziś jest potrzebne jeszcze trochę cierpliwości, by dostrzec wszystkie efekty prowadzonych prac.

Komunikat ABW:

Delegatura Stołeczna Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego w Warszawie, prowadzi pod nadzorem Prokuratury Apelacyjnej w Warszawie, śledztwo w sprawie przyjmowania w latach 2009-2011 w Warszawie korzyści majątkowych przez pracowników administracji rządowej - Ministerstwa Środowiska (Departament Geologii i Koncesji Geologicznych) - w związku z pełnieniem funkcji publicznej polegającej na wydawaniu decyzji w przedmiocie przyznawania koncesji na poszukiwanie i rozpoznanie złóż kopalin (gazu łupkowego) oraz wręczania w tym samym okresie pracownikom tego Ministerstwa korzyści majątkowych, tj. o czyny z art. 228 § 1 i 3 k.k. oraz 229 § 1 i 3 k.k.

Podstawą wszczęcia śledztwa były wielomiesięczne czynności służbowe realizowane przez funkcjonariuszy Departamentu Bezpieczeństwa Ekonomicznego Państwa i Delegatury Stołecznej Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

W ramach przedmiotowego postępowania, w dniu 10 stycznia 2012 roku, funkcjonariusze Delegatury Stołecznej w Warszawie, na polecenie Prokuratury Apelacyjnej w Warszawie, zatrzymali siedem osób, w tym trzech urzędników Ministerstwa Środowiska, jednego z Państwowego Instytutu Geologicznego oraz trzech przedsiębiorców reprezentujących firmy posiadających koncesje na poszukiwanie gazu łupkowego.

Aktualnie w sprawie prowadzone są liczne czynności procesowe.

W ostatnich latach Ministerstwo Środowiska wydało ponad 100 koncesji na poszukiwanie gazu niekonwencjonalnego w Polsce. Mają je m.in.: Exxon Mobil, Chevron, Marathon, ConocoPhillips, Talisman Energy, PGNiG, Lotos i Orlen Upstream.

Wiercenia w poszukiwaniu niekonwencjonalnego gazu wykonały m.in. PGNiG, Orlen Upstream, Talisman Energy i Lane Energy. Planowane są prace w kolejnych miejscach, głównie w pasie od wybrzeża Bałtyku w kierunku południowo-wschodnim, do Lubelszczyzny. Drugi obszar potencjalnych poszukiwań to zachodnia część Polski, głównie woj. wielkopolskie i dolnośląskie.

Państwowy Instytut Geologiczny oficjalnie nie przedstawił szacunków dotyczących potencjalnych wydobywalnych zasobów gazu łupkowego w Polsce. Zrobiły to jednak amerykańskie firmy i instytucje. W tym roku amerykańska Agencja ds. Energii (EIA) podała, że Polska ma 5,3 bln m sześć. możliwego do eksploatacji gazu łupkowego. Przy obecnym zużyciu, gazu wystarczyłoby więc na ok. 300 lat. W 2009 r. firma Advanced Resources International oszacowała zasoby Polski na 3 bln metrów sześc., a Wood Mackenzie na 1,4 bln m sześć.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane