Komisja gospodarki zajmie się korupcją ws. koncesji na gaz łupkowy

DI, PAP
opublikowano: 12-01-2012, 12:44

Szef sejmowej Komisji Gospodarki Wojciech Jasiński (PiS) zapowiedział w czwartek, że w najbliższym czasie zwoła posiedzenie komisji w sprawie nieprawidłowości i przypadków korupcji przy wydawaniu koncesji na poszukiwanie gazu łupkowego w Polsce.

"Chcemy wiedzieć, jak było z przyznawaniem koncesji, czy błędy, które mogły tam nastąpić będą miały wpływ na czas, w którym przystąpimy w Polsce do pozyskiwania gazu łupkowego. Dlatego podjąłem decyzję o zwołaniu posiedzenia Komisji Gospodarki, która ma wyjaśnić wszystkie okoliczności tej sprawy" - powiedział w czwartek Jasiński na konferencji prasowej w Sejmie.

Piotr Naimski (PiS) ocenił, że sektor wydobycia gazu ze złóż łupkowych wymaga klarownej legislacji, przejrzystych reguł finansowych, administracyjnych i kontroli. "Uchwalone w czerwcu ubiegłego roku prawo górnicze i geologiczne nie przynosi oczekiwanej zmiany" - podkreślił.

Poseł PiS Dawid Jackiewicz przypomniał, że klub PiS w listopadzie 2011 roku złożył wniosek o zmianę regulaminu Sejmu, tak by przewidywał on powołanie stałej komisji sejmowej ds. energii, surowców energetycznych i bezpieczeństwa energetycznego. Jak dodał, PiS apeluje do marszałek Sejmu Ewy Kopacz o pilną odpowiedź w tej sprawie.

Jackiewicz ocenił, że istnienie tej komisji wydaje się obecnie nieodzowne, ponieważ - jak przekonywał - konieczne jest sprawowanie przez Sejm nadzoru nad tym, co dzieje się w ministerstwach: środowiska, skarbu i spraw zagranicznych - w zakresie bezpieczeństwa energetycznego Polski.

Warszawska prokuratura apelacyjna wystąpiła w środę z wnioskami o areszt dla sześciu osób zatrzymanych przez ABW ws. korupcji przy wydawaniu koncesji na poszukiwanie gazu łupkowego. Wśród nich jest dyrektor departamentu geologii Ministerstwa Środowiska. Prokuratura postawiła zatrzymanym zarzuty dotyczące przyjmowania lub wręczania łapówek.

W ostatnich latach Ministerstwo Środowiska wydało ponad 100 koncesji na poszukiwanie gazu niekonwencjonalnego w Polsce. Mają je m.in.: Exxon Mobil, Chevron, Marathon, ConocoPhillips, Talisman Energy, PGNiG, Lotos i Orlen Upstream. Państwowy Instytut Geologiczny oficjalnie nie przedstawił szacunków dotyczących potencjalnych wydobywalnych zasobów gazu łupkowego w Polsce. Zrobiły to jednak amerykańskie firmy i instytucje. W ub. roku amerykańska Agencja ds. Energii (EIA) podała, że Polska ma 5,3 bln m sześć. możliwego do eksploatacji gazu łupkowego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane