Spółki z największą gotówką w cenie

Adrian Boczkowski
14-12-2009, 00:00

Już tylko jedna firma na GPW

jest wyceniana poniżej wartości

gotówki. Za to aż 25 firm może

pochwalić się dużą płynnością

Tydzień temu przedstawiliśmy ranking spółek bardzo szybko poprawiających efektywność operacyjną i ilość gotówki generowanej z podstawowej działalności przy możliwie wysokiej płynności gotówkowej. Odnosiliśmy to do ich wyceny i przedstawialiśmy relatywnie tanie walory. Dziś prezentujemy spółki z WIG, których kapitalizacja jest najbardziej zbliżona do gotówki w kasie i jej ekwiwalentów. Wskazujemy więc firmy, których rynkowa wycena nieznacznie odbiega od posiadanej gotówki w kasie. Szóstka, którą wybraliśmy, to Budimex, Budopol, Elektrotim, Karen, Octava i Synthos.

Z jednej strony, bardzo wysoki udział gotówki w kapitalizacji spółki może sygnalizować, że z jej biznesem nie jest dobrze, więc rynek dość słabo ocenia działalność operacyjną. Z drugiej — przy porównywaniu popularnych wskaźników giełdowych opartych na kapitalizacji (cena do zysku, cena do wartości księgowej, cena do EBITDA) duża grupa graczy może przegapić spółki, które praktycznie z dnia na dzień mogą spłacić swoje zobowiązania. Spółki z proporcjonalnie dużo większą gotówką niż konkurenci mogą błędnie wydawać się drogie, podczas gdy w rzeczywistości jest inaczej. Gotówka w wartości księgowej jest pewna, a mniej płynne aktywa (np. udziały w spółkach niepublicznych,

wyposażenie lokali) już nieko-

niecznie. Ich realna wartość

może być przecież dużo niższa

niż zapisana w bilansie.

Wśród ponad 300 spółek z szerokiego rynku, które wykazały w kasie na koniec III kwartału co najmniej 10 mln zł, a jednocześnie miały dodatni lub przynajmniej rosnący cash flow z działalności podstawowej, tylko jedna jest wyceniana poniżej gotówki w kasie i jej ekwiwalentów (zobacz zestawienie obok). Okazja? Nie zawsze. Karen nie bez przyczyny jest wyceniana tak nisko, choć pesymizm inwestorów może być grubo przesadzony. Spółka, która ma 25 własnych salonów ze sprzętem komputerowym, zaopatruje 26 punktów partnerskich i prowadzi sklep internetowy, od ponad roku próbuje zrestrukturyzować działalność. Oczekiwanych efektów jeszcze nie widać.

W III kwartale przychody Karen wzrosły o 34,9 proc. r/r, do 27,8 mln zł, a zysk ze sprzedaży brutto o 73,6 proc., do 2,6 mln zł. Strata operacyjna to wciąż ponad 2,5 mln zł (wynik netto również jest na minusie). Są jednak inwestorzy, którzy wierzą, że handel detaliczny elektroniką i akcesoriami pozwala uzyskać atrakcyjną rentowność netto. Dla nich, jeśli Komputronikowi (ma 57,3 proc. Karen) uda się wreszcie zwiększyć efektywność Karen, obecny kurs może wydawać się okazją (obecna kapitalizacja to jedynie około 80 proc. gotówki).

Kolejne cztery wśród sześciu spółek o największym udziale gotówki w kapitalizacji to przedstawiciele szeroko rozumianej branży budowlanej i deweloperskiej. NFI Octava, której obecną sztandarową inwestycją jest Magnolia Park we Wrocławiu, jest wyceniana obecnie jedynie na 0,7 nieskorygowanej o gotówkę wartości księgowej. Dla GTC jest to o ponad 50 proc. więcej. Kurs Octavy rozbudziłby pewnie skup własnych akcji za maksymalnie 35 mln zł, który może być zatwierdzony przez walne zgromadzenie spółki już dziś. Tymczasem Budopol z grupy Ganta wydaje się obecnie tani nie tylko z punktu widzenia zgromadzonej gotówki, ale również przy całościowej analizie fundamentalnej. Najnowsza rekomendacja DM PKO BP z 20 października mówi "kupuj" z ceną docelową 1,9 zł (ponad 50 proc. powyżej kursu). Warto zainteresować się również Elektrotimem, który nieźle zarabia i dysponuje pokaźną gotówką. Nominalnie najwięcej ma jej Budimex (ponad 0,9 mld zł), ale w przypadku obu ostatnich spółek gotówka to już mniej niż połowa giełdowej wyceny.

W naszym zestawieniu znalazł się jeszcze chemiczny Synthos, ale od października zdążył już wydać 260 mln zł na akcje, które kupił od swojego głównego właściciela (mają być inwestycją długoterminową). Nie zmienia to jednak tego, że nawet po tej korekcie wszystkie spółki z naszego zestawienia, oprócz Budimeksu, mają więcej gotówki i jej ekwiwalentów, niż wynoszą ich zobowiązania krótkoterminowe. To wręcz nadpłynność, która świadczy o dużym bezpieczeństwie finansowym tych firm. W takiej sytuacji jest również 20 innych spó-łek z WIG. Na koniec III kwartału najwięcej wolnego kapitału w stosunku do zobowiązań zapadających w ciągu roku mieli: Capital Partners, NFI Octava, Lubawa, Elektrotim, Skyline, Talex, ATM Group i Asseco Business Solutions.

Adrian Boczkowski

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Adrian Boczkowski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Spółki z największą gotówką w cenie