Spółki z sektora TMT wciąż są wyprzedawane

Wojciech Dembiński
opublikowano: 22-08-2000, 00:00

Spółki z sektora TMT wciąż są wyprzedawane

Wynik piątkowych sesji w Stanach Zjednoczonych, gdzie zarówno Dow Jones jak i Nasdaq, odnotował niewielkie spadki, oraz wtorkowe posiedzenia Fed zdeterminował przebieg poniedziałkowych sesji na parkietach na innych kontynentach. Inwestorzy na rynkach azjatyckich nie byli wczoraj skorzy do handlu, co zaważyło na spadku i tak już niskich, w związku z okresem wakacji, obrotów. Indeks giełdy tokijskiej pokazał na zamknięciu sesji stratę o 1,5 proc. Tak duża przecena była efektem wyprzedaży przez graczy akcji telekomów oraz spółek technologicznych.

SESJE na giełdach europejskich również rozpoczęły się od spadków spółek z sektora TMT. Największej przecenie - o 4,6 proc. — uległy papiery holenderskiego KPN Telekom. Silnie zniżkowały także akcje innych operatorów telekomunikacyjnych, którzy uczestniczyli w niedawnym przetargu na licencje telefonii komórkowej UMTS w Niemczech — Deutsche Telekom oraz hiszpańskiej Telefoniki. Inwestorzy są coraz bardziej pewni, że astronomiczne kwoty jakie zaplacone zostaną za koncesje, odbiją się na wynikach fionansowych zwycięzców aukcji.

W TRENDZIE spadkowym znalazły się także akcje firm i koncernów paliwowych, po tym jak na giełdach towarowych na świecie nastąpił spadek cen ropy naftowej. W gronie spółek zyskujących na wartości znalazły się w poniedziałek m.in. firmy handlu detalicznego. Akcje handlującej artykułami medycznymi firmy Boots podskoczyły o 5,2 proc. gdy okazało się, że przejęciem tej firmy za 9 mld dolarów zainteresowany jest amerykański gigant Wal-Mart.

NIEOCZEKIWANA poprawa nastrojów nastąpiła na giełdach w USA. Na otwarciu sesji kursy na Wall Street poszl´ w górę średnio o 0,37 proc. a na rynku spółek zaawansowanych technologii o 0,91 proc. Według obserwatorów nastąpiło to po publikacji dobrych informacji ze spółek. W związku z wtorkowym posiedzeniem Fed oraz publikacją w poniedziałek nowych danych makroekonomicznych analitycy przewidywali, że handel nie będzie zbyt intensywny. Większość graczy giełdowych oczekuje, że Fed pozostawi stopy bez zmian.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Wojciech Dembiński

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Spółki z sektora TMT wciąż są wyprzedawane