Spomasz Wronki ma umowę z Tummersem

Marek Loos
opublikowano: 27-11-2000, 00:00

SPOMASZ WRONKI MA UMOWĘ Z TUMMERSEM

Sprzedaż wielkopolskiej spółki w 2001 roku ma wzrosnąć do 30 mln zł

Spomasz Wronki chce w grudniu podpisać z holenderską firmą Tummers kontrakt wartości ponad 4,5 mln zł. Dzięki tej umowie i planowanym inwestycjom spółka zamierza w przyszłym roku osiągnąć obroty na poziomie 30 mln zł.

Kontrakt Spomaszu Wronki z Holendrami obejmie dostawę suszarek walcowych, wykorzystywanych do produkcji płatków ziemniaczanych. Współpraca z holenderską firmą Tummers oraz modernizacja parku maszynowego pozwolą Spomaszowi zwiększyć w przyszłym roku sprzedaż o 8 mln zł.

Zdaniem Zbigniewa Rębacza, prezesa zarządu Spomasz Wronki, aby tak się stało, konieczne będzie kupienie nowych obrabiarek specjalistycznych, przeznaczonych do produkcji wielkogabarytowych zaworów (stanowią one 15 proc. produkcji przedsiębiorstwa). Ta inwestycja ma kosztować firmę w przyszłym roku około 1 mln zł.

— Najnowsze z naszych obrabiarek mają 12 lat. Coraz trudniej im spełniać współczesne wymagania jakościowe, wynikające z posiadanych przez nas certyfikatów. Od marca 2000 r. mamy ISO 9001. Teraz czekamy na formalne przyznanie certyfikatu ISO 14001. Jesteśmy już po audycie prowadzonym przez firmę certyfikującą Lloyds Register — mówi Zbigniew Rębacz.

Wydatki na infrastrukturę

W tym roku inwestycje Spomaszu ograniczały się głównie do przedsięwzięć nie związanych bezpośrednio z produkcją. Zmodernizowano sieć cieplną, powstała własna zakładowa kotłownia. Całość inwestycji nie związanych z produkcją ma wynieść około 5 mln zł w ciągu najbliższych lat. Jednym z elementów tych inwestycji jest rozpoczęta w tym roku modernizacja biurowca, w którym znajduje się siedziba firmy.

Maszyny spożywcze

Wronecki Spomasz specjalizuje się w czterech sektorach produkcji maszyn. 60 proc. sprzedaży stanowią urządzenia do przetwórstwa spożywczego (stąd nazwa firmy), głównie do przerobu warzyw korzeniowych, głównie ziemniaków.

— Są to zarówno kompletne krochmalnie o wydajności przerobu od 100 do 2000 t na dobę, jak i linie produkcji płatków ziemniaczanych, przerabiające do 20 t ziemniaków na dobę — tłumaczy Zbigniew Rębacz.

Spomasz produkuje również całkowicie wyposażone linie przygotowujące warzywa do suszenia lub dalszego przerobu na soki lub przetwory.

— Jesteśmy jedynym w Polsce producentem urządzeń do produkcji osłonek białkowych do kiełbas. W tym roku podpisaliśmy duży kontrakt na dostawę tych urządzeń do Chin. Wcześniej wyposażyliśmy zakłady mięsne w Jugosławii — dodaje Zbigniew Rębacz.

Eksport stanowi aż 75 procent sprzedaży firmy. Jest to głównie wynik kooperacji przedsiębiorstwa z firmami zagranicznymi w dziedzinie obróbki mechanicznej i spawania. Większość eksportu trafia do Unii Europejskiej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Loos

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Spomasz Wronki ma umowę z Tummersem