Spór rządowych ekspertów o obniżkę podatku

opublikowano: 04-05-2016, 22:00

Prawnicy Rady Legislacyjnej alarmują, że redukcja CIT z 19 do 15 proc. poróżni podatników i doprowadzi do patologii. MF odpiera zarzuty.

Wśród przedstawicieli rządu pojawiła się poważna różnica zdań na temat projektu zmniejszenia podatku dochodowego od osób prawnych (CIT) dla małych firm. Ministerstwo Finansów (MF) chce obniżyć z 19 do 15 proc. CIT dla tych podmiotów, których roczny przychód ze sprzedaży (łącznie z VAT) nie przekracza 1,2 mln EUR (5,28 mln zł).

Rada Legislacyjna (RL), której zadaniem jest opiniowanie projektów resortów i Rady Ministrów, przestrzega przed preferencyjnym traktowaniem małych CIT-owców. „Proponowane rozwiązanie, jakkolwiek korzystne dla grupy podatników, prawdopodobnie nielicznej, jest trudne do obrony z punktu widzenia zasad równości opodatkowania oraz neutralności ekonomicznej systemu podatkowego” — czytamy w opinii RL. Rada, do której wchodzą profesorowie i doktorzy prawa, podkreśla, że system podatkowy nie powinien wpływać na decyzje podatników co do struktury organizacyjnej

działalności. Prawnicy rządu ostrzegają też, że propozycje MF promują dzielenie i rozdrabnianie spółek tylko po to, by wejść w niższy próg obrotów (maks. 1,2 mln EUR) i spełnić warunek wykorzystania z niższej 15-procentowej stawki CIT. „Paradoksalnie, projektowane rozwiązanie będzie prowadzić do skutku odwrotnego niż deklarowany w projekcie. Może ono wprawdzie wspierać rozwój małych podatników, ale tylko do momentu, w którym przestaną spełniać kryteria małego podatnika” — uważa RL.

Zdaniem jej przedstawicieli, firmy, by nie wypaść poza kryteriauprawniające do korzystania z niższego CIT, będą podejmować decyzje o utworzeniu spółek oraz przenoszeniu działalności do małych podmiotów. „Przepisy mogą wręcz motywować do tego rodzaju zachowań” — ostrzegają prawnicy rządu.

Resort finansów nie zgadza się z zarzutami. Zaprzecza, że obniżony podatek dotyczy nielicznej grupy firm. Twierdzi, że zmiany nie będą naruszać ekonomicznej neutralności systemu podatkowego. „Mali podatnicy stanowią około 90 proc. wszystkich podatników CIT” — odpowiada Leszek Skiba, wiceminister finansów.

Kto ma rację? Niedawno Konfederacja Lewiatan obliczyła, że niższy podatek objąłby tylko 8 proc. małych firm. Leszek Skiba twierdzi również, że wysokość opodatkowania jest tylko jednym z wielu czynników wyboru formy prawnej działalności gospodarczej, a restrukturyzacje czy rozdrabnianie spółek, których celem jest skorzystanie z 15-procentowego CIT, byłoby zjawiskiem marginalnym, chociażby z uwagi na koszty takich operacji. Prawnicy rządu poparli uwagi organizacji przedsiębiorców, że projekt faworyzuje CIT-owców, a zapomina o PIT-owcach, których podatek ma zostać na poziomie 19 proc.

„Wątpliwości budzi brak analogicznej propozycji w obniżeniu stawki PIT” — zaznacza RL. MF odpowiada, że CIT-owcy nie mogą wybrać ryczałtu podatkowego i że małe firmy zmuszone są płacić 19-procentowy podatek CIT tak samo jak wielkie koncerny.

O uzasadnienie braku obniżki PIT niedawno do MF zwróciło się Rządowe Centrum Legislacji. Na razie nie otrzymało odpowiedzi. Warto przypomnieć, że projekt MF wzbudził szeroki sprzeciw środowisk biznesowych, także organizacji skupiających małe firmy. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Królak

Polecane