Spóźniona wiążąca i VAT

JBR
21-09-2007, 00:00

Nie można odliczyć od VAT wydatków na rzecz wspólnika — orzekł sąd. Nawet jeśli wiążąca interpretacja dotrze po trzech miesiącach.

Nie można odliczyć od VAT wydatków na rzecz wspólnika — orzekł sąd. Nawet jeśli wiążąca interpretacja dotrze po trzech miesiącach.

Warszawski sąd administracyjny (WSA) zmienia orzecznictwo. Do tej pory uważał, że interpretacje podatkowe muszą być doręczone w ciągu trzech miesięcy, a nie tylko napisane. Po zeszłotygodniowym wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego, że fiskus ma na sporządzenie interpretacji podatkowej trzy miesiące, a doręczyć może ją później, WSA przestał uchylać decyzje izby skarbowej w sprawie interpretacji tylko dlatego, że zostały doręczone po trzymiesięcznym terminie.

I tak stało się wczoraj ze skargą spółki JMK Logistic, która pytała, czy może odliczyć VAT od wydatków na usługi firmy doradczej dla sprzedaży udziałów jednego z udziałowców spółki. Fiskus podpisał interpretację dlań niekorzystną ostatniego dnia trzymiesięcznego terminu, spółka otrzymała ją pięć dni później. WSA wczoraj skargę oddalił.

Spółka uważała, że choć doradca został wynajęty na rzecz pragnącego sprzedać udziały właściciela, to jednak efekty jej działania miały wymierny wpływ na JMK. WSA jednak uznał, że trzeba czytać literalnie przepis o odliczaniu VAT.

— Obejmuje on towary i usługi wykorzystywane do wykonania czynności opodatkowanych. Zbycie udziałów przez wspólnika taką czynnością nie jest — mówi sędzia Małgorzata Długosz-Szyjko.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: JBR

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Spóźniona wiążąca i VAT