Sprawdź dewelopera zanim kupisz mieszkanie

Emmerson Realty
opublikowano: 25-09-2013, 15:07

Zakup nieruchomości jest dla większości osób jedną z ważniejszych decyzji w życiu, gdyż często wiąże się z podjęciem zobowiązania finansowego na wiele lat, dlatego warto sprawdzić od kogo kupujemy mieszkanie.

Zobacz więcej

Dużo firm deweloperskich i budowanych osiedli, to większa możliwość wyboru, ale i ryzyko związane z dokonaniem złego wyboru i niesprawdzonej firmy. [fot. Grzegorz Kawecki]

Obowiązująca od końca kwietnia 2012 r. tzw. ustawa deweloperska zdecydowanie ułatwia kupującym zadanie. Nie trzeba dopominać się o kolejne dokumenty, ponieważ wszystkie istotne formalne informacje dotyczące dewelopera kupujący otrzyma w prospekcie informacyjnym. Jest to zestandaryzowany zbiór najważniejszych informacji o danej inwestycji, ale zawiera także szczegółowe informacje na temat sytuacji prawnej i finansowej spółki, m.in. informacje o ewentualnie prowadzonych postępowaniach egzekucyjnych wobec dewelopera.
Warto zapytać dewelopera o to czy dana inwestycja objęta jest rachunkiem powierniczym, na który nabywcy wpłacać będą pieniądze przeznaczone na zakup nieruchomości. Jeśli tak, to wpłacone przez nas środki będą bezpieczne nawet w przypadku ogłoszenia upadłości przez dewelopera. W przypadku ziszczenia się czarnego scenariusza nabywcy podejmą decyzję o kontynuacji inwestycji lub o odzyskaniu wpłaconych kwot z rachunku powierniczego. Niestety ten zapis ustawy deweloperskiej z dużym opóźnieniem zmienia realia rynkowe. Duża grupa deweloperów w dalszym ciągu unika stosowania rachunków powierniczych.
Gdy od strony formalnej weryfikacja dewelopera przebiegła pomyślnie warto jeszcze poddać go subiektywnej ocenie - zadać sobie trochę trudu i zobaczyć jak po kilku latach wyglądają oddane przez niego budynki. Warto zapytać mieszkających tam lokatorów czy w budynku i mieszkaniach nie wystąpiły jakieś większe usterki, a jeśli miały miejsce to jak do ich usuwania podszedł deweloper. Skarbnicą wiedzą może okazać się Internet, a zwłaszcza fora internetowe. W tym przypadku musimy być jednak bardzo ostrożni, gdyż z reguły głos zabierać tam będą osoby niezadowolone.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Emmerson Realty

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / Sprawdź dewelopera zanim kupisz mieszkanie