Sprawdź, zanim wybierzesz

Małgorzata Ciechanowska
opublikowano: 09-05-2011, 00:00

Przy wyborze firmy windykacyjnej przedsiębiorcy często kierują się ceną, jednak warto zwrócić uwagę także na inne czynniki.

Cena nie powinna być jednym kryterium

Przy wyborze firmy windykacyjnej przedsiębiorcy często kierują się ceną, jednak warto zwrócić uwagę także na inne czynniki.

Jak mówi Piotr Kaźmierczak, dyrektor ds. rozwoju w spółce Euleo, profesjonalna firma to taka, która ma już na koncie kilka lub kilkanaście zrealizowanych zleceń windykacji. Aby sprawdzić skuteczność windykatora, można posłużyć się opiniami jego klientów.

— Bardzo dobrymi opiniami cieszą się firmy windykacyjne zrzeszone w Polskim Związku Windykacji, które są zobligowane do działania według określonych standardów etycznych — twierdzi Piotr Kaźmierczak.

Opinię tę podziela Piotr Krupa, prezes spółki Kruk.

— Przynależność do organizacji zawodowych branży windykacyjnej lub finansowej to dla klienta sygnał, że firma stosuje się do zasad zawartych w kodeksie dobrych praktyk. Windykator oprócz skuteczności powinien bowiem charakteryzować się odpowiednim poszanowaniem praw dłużnika — podkreśla Piotr Krupa.

Ponadto dobrze jest oceniać wiarygodność firmy wyspecjalizowanej w odzyskiwaniu długów na podstawie danych zawartych w aktualnym odpisie z Krajowego Rejestru Sądowego czy ewidencji działalności gospodarczej. Przed rozpoczęciem współpracy warto też nawiązać kontakt z przedstawicielem firmy windykacyjnej i na tej postawie ocenić profesjonalizm podejścia do klienta i zakres oferty.

Atutem firmy jest także jej ścisła współpraca z wyspecjalizowaną kancelarią prawną, mogącą reprezentować wierzyciela w toku dochodzenia należności przed sądem lub organem egzekucyjnym.

Sprawna komunikacja

Istotnym czynnikiem przy wyborze firmy windykacyjnej jest także stan systemu komunikacji z klientami.

— Dobrze, aby taka spółka miała rozwiniętą sieć oddziałów, żeby szybko i łatwo dotrzeć do dłużników w różnych częściach kraju — podkreśla Piotr Krupa.

Należy zwrócić uwagę także na infrastrukturę informatyczną, która zapewnia bieżąca obsługę klienta online.

— Sprawny system informatyczny daje klientom pełny dostęp do raportów informujących o stanie i przebiegu prowadzonych windykacji, a także do sprawozdań na temat kondycji finansowej całej branży, w której działa dłużnik — mówi Piotr Kaźmierczak.

Koszt usługi

Głównym czynnikiem decydującym o cenie usług windykacyjnych jest wiek i struktura wierzytelności. Im dług jest bardziej zróżnicowany, gorzej udokumentowany i starszy, tym koszty windykacji są większe. Wpływ na opłaty dla windykatora ma także zakres usług, z jakich klient zamierza skorzystać w toku procesu odzyskiwania należności. Firma windykacyjna może bowiem zaproponować przedsiębiorcy pokrycie kosztów procesu sądowego, kosztów egzekucji, a niekiedy także wypłacić zaliczkę z góry na poczet wierzytelności odzyskanych w przyszłości. Od nich nalicza się prowizję, będącą podstawowym czynnikiem wynagrodzenia firmy windykacyjnej. Zwykle wynosi ona od kilku do kilkudziesięciu procent windykowanych należności. Niekiedy windykator pobiera także opłatę wstępną w wysokości od kilkunastu do kilkuset złotych za rozpoczęcie procesu sądowego lub egzekucyjnego.

Na lepsze warunki mogą liczyć klienci od dłuższego czasu współpracujący z jedną firmą windykacyjną.

— Wynika to z tego, że windykatorzy znają dobrze sytuację klienta i poznali już specyfikę danej branży — wyjaśnia Jakub Holewa, wiceprezes spółki Pragma Inkaso.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Ciechanowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu