Sprawny urzędnik ważny jak dobra regulacja

BEATA MYRCIK-KLIMASZEWSKA, dyrektor departamentu finansowania nieruchomości Banku Zachodniego WBK
opublikowano: 11-08-2014, 00:00

KOMENTARZ PARTNERA

W ostatniej edycji rankingu Banku Światowego Doing Business Polska została najbardziej doceniona w obszarze wydawania pozwoleń na budowę. Jednak dość dalekie, bo 88. miejsce, które zajęliśmy, nie do końca jest i nie powinno być celem naszych dążeń. Wygląda na to, że polski rząd pokierował się podobnym przekonaniem i postanowił pójść za ciosem. Stąd przyjęty właśnie projekt nowelizacji prawa budowlanego, który znosi wymóg uzyskania pozwolenia na budowę i przebudowę domu jednorodzinnego. Wprowadza też wiele uproszczeń i zmian w formalnościach, które korzystne będą także dla przedsiębiorców, w tym deweloperów.

Zobacz więcej

Beata Myrcik-Klimaszewska, dyrektor departamentu finansowania nieruchomości Banku Zachodniego WBK

Zniesienie wymogu uzyskania pozwolenia na budowę domu nie tylko ma przyspieszyć prace budowlane, ale również pomóc urzędnikom (tysiące mniej wydawanych pozwoleń). Jeśli nawet zmiana ta nie eliminuje całej biurokracji czy elementów urzędniczej uznaniowości, zniesienie procedury uzyskania pozwolenia powinno znaleźć odbicie w kolejnym rankingu Banku Światowego. Nowelizacja przynosi też wiele rozwiązań upraszczających formalności dotyczące projektu budowlanego — jak np. likwidację obowiązku dołączania do projektu oświadczeń o zapewnieniu dostaw mediów, odbioru ścieków oraz o warunkach przyłączenia obiektu do sieci wodociągowych, kanalizacyjnych, cieplnych, gazowych, elektroenergetycznych, telekomunikacyjnych. Nie będą także potrzebne oświadczenia zarządcy drogi o możliwości połączenia działki budowlanej z drogą publiczną (z wyjątkiem dróg krajowych i wojewódzkich). Inwestorzy mogą też przystąpić do prac budowlanych przed uprawomocnieniem się pozwolenia na budowę, zyskując 14 dni.

To wszystko ważne i potrzebne ułatwienia, ale formalności to nie wszystko. Często czas oczekiwania na pozwolenie zależy po prostu od sprawności urzędników — w jednych regionach kraju dzieje się to szybciej, w innych wolniej. Wiele zależy więc od organizacji pracy w urzędach, nie tylko od samych przepisów. Znalezienie równowagi między porządkiem prawnym, wymogami administracyjnymi i potrzebami inwestorów i osób indywidualnych nie jest łatwe, ale warte zabiegów. Skracanie czasu potrzebnego do rozpoczęcia budowy jest korzystne dla inwestorów, którzy pójdą tam, gdzie mogą budować bez zbędnej zwłoki, jak i dla samorządów, dla których nowe zrealizowane inwestycje budowlane to nowe dochody w postaci podatków od nieruchomości. To przecież także szansa dla lokalnych rynków pracy. A im krótszy czas czekania na pozwolenie, tym szybsze i większe korzyści gospodarcze.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: BEATA MYRCIK-KLIMASZEWSKA, dyrektor departamentu finansowania nieruchomości Banku Zachodniego WBK

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Sprawny urzędnik ważny jak dobra regulacja