Sprawozdania niedocenione

opublikowano: 09-10-2014, 00:00

Sprawniejsza księgowość pozwala lepiej funkcjonować w biznesowym otoczeniu — uważają autorzy badania Fast Close.

Przygotowywanie sprawozdań i informacji finansowych ma znaczenie biznesowe — uważają eksperci firmy doradczej Deloitte. W ich ocenie, im szybciej dokumenty te są sporządzane, tym prędzej zarządzający spółkami poznają kondycję własnych firm, pozwalając im podjąć właściwe decyzje co do działania na rynku i ewentualnych zmian wewnętrznych. Badanie Fast Close, przeprowadzone przez Deloitte w 130 polskich firmach, pokazuje, że niektóre już po czterech dniach od zakończenia miesiąca mają gotowe wstępne informacje finansowe i zarazem obraz sytuacji.

— Informacja ta dostarcza istotnej dla spółki wiedzy o tym, czy np. jest realizowany budżet, jak sprzedaje się dany produkt — podkreśla Adam Czechanowski, dyrektor w Dziale Audit Advisory Deloitte.

Taki dokument może też pokazać, jak ewentualny kryzys, np. na Ukrainie, z którą spółka ma relacje handlowe, ostatecznie wpłynął na jej wyniki.

10 dni oczekiwania…

Spośród przebadanych firm 43 proc. jest w stanie przedstawić miesięczną informację finansową przed upływem pięciu dni roboczych. Tym samym nie odbiegają one od najlepszych na świecie praktyk. Jednak niemałagrupa, bo 21 proc. badanych przedsiębiorców, potrzebuje na to ponad 10 dni roboczych.

— To oznacza, że prawie w połowie miesiąca zarząd firmy dowiaduje się, jak spółka radziła sobie w poprzednim okresie. Przy dynamicznie zmieniającym się otoczeniu gospodarczym może być za późno na zmiany w planie operacyjnym — ocenia Mikołaj Trzeciak, starszy menedżer w Dziale Audit Advisory Deloitte.

Informacje finansowe są wymagane m.in. przez organy skarbowe czy kredytodawców. Deloitte przypomina, że banki mogą wymagać raportowana wyników firm w cyklach miesięcznych, kwartalnych lub rocznych. Za spóźnione informacje może grozić podniesienie marży, w najgorszym razie wypowiedzenie umowy kredytowej, a gdy brak danych — odmowa w przyszłości udzielenia finansowania. Zgodnie z ustawą o rachunkowości, firmy powinny w ciągu pół roku zatwierdzić sprawozdanie roczne, spółki giełdowe mają 80 dni na publikację raportów rocznych, a dokumenty kwartalne muszą być gotowe w ciągu 45 dni. Najlepsze z badanych firmy są w stanie przygotować sprawozdania roczne po 20 dniach roboczych, na świecie ten czas jest krótszy.

Rekomendacje dla firm

Według ekspertów Deloitte, proces przygotowywania sprawozdań finansowych można przyspieszyć. Firmy powinny m.in. wdrożyć tzw. kalendarz zamknięcia ksiąg z pełnym harmonogramem i podziałem zadań, zainwestować w odpowiednie narzędzia IT (w tym w automatyczną konsolidację), budować informacje finansowe na szacunkach, bez czekania na brakujące faktury, pozyskiwać dane na czas z działów niefinansowych (zajmujących się zakupami, sprzedażą, magazynowaniem) oraz komunikować się na bieżąco z audytorem. Ważne jest też, aby dbano o procedurę wewnętrznego obiegu dokumentów, która zapewni szybkie ich dostarczenie do księgowości. Autorzy badania Fast Close podkreślają, że najczęściej najszybciej dostępną informacją dotyczącą realizacji planów przedsiębiorstwa są dane o przychodach ze sprzedaży. Jednak dopiero wiedza o ponoszonych kosztach pozwala wnioskować, czy firma zarabia, czy traci.

58 proc. - tylu badanym firmom potrzeba do 30 dni na sporządzenie rocznego sprawozdania finansowego.

100 tys. zł - taką karę Komisja Nadzoru Finansowego może nałożyć na spółkę giełdową za nieprzekazanie raportu albo za niedotrzymanie terminu jego złożenia.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane