Czytasz dzięki

Sprawy karuzel już do wznowienia

opublikowano: 17-12-2019, 22:00

TSUE opublikował wyrok w sprawie rzetelnego badania dowodów przez organy podatkowe i umożliwienia podatnikom obrony.

Podatnicy mają już podstawy do zwrócenia się do fiskusa, aby ponownie zbadał ich udział w oszustwach VAT. Daje je orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE), o którym pisaliśmy niedawno w „Pulsie Biznesu”, wydane przed dwoma miesiącami w sprawie węgierskiej spółki Glencore. Wyrok opublikowano 16 grudnia w Dzienniku Urzędowym UE i od tego dnia zainteresowany ma miesiąc na złożenie wniosku do organu, który wydał określoną decyzję, o wznowienie postępowania w jego sprawie.

— Takie prawo wynika z art. 240 par. 1 pkt 11 Ordynacji podatkowej — wyjaśnia adwokat Jarosław Ziobrowski, partner w kancelarii Kurpisz i Ziobrowski.

We wspomnianej sprawie (C-189/18) unijny trybunał postawił organom podatkowym wymóg, aby rzetelnie analizowały dowody. Nie wystarczy, że weryfikując odliczenie VAT, fiskus weźmie pod uwagę tylko ustalenia powzięte podczas innych postępowań powiązanych z prowadzoną sprawą. Ma on ponadto obowiązek zapoznać podatnika z wszelkimi informacjami i danymi, na których chce oprzeć decyzję, i dać mu możliwość zakwestionowania stawianych wniosków.

— Polskie organy podatkowe nierzadko włączają jako dowody wyciągi z decyzji wydanych wobec kontrahentów podatnika,a nie te, które były podstawą rozstrzygnięcia. To narusza prawo do obrony — mówi Jarosław Ziobrowski.

Przedsiębiorcy mają teraz dwie drogi wznowienia spraw. Jeżeli są prowadzone przez organy podatkowe, powinni złożyć wniosek o włączenie do akt wszystkich dowodów i zapoznanie się z pozyskanymi z innych postępowań (które mają być podstawą decyzji). Jeżeli sprawa trafiła już do sądu, podatnik powinien — powołując się na wyrok TSUE — wskazać, że naruszono zasadę poszanowania prawa do obrony oraz art. 47 Karty praw podstawowych UE, w tym zasadę równości — pozbawiono bowiem podatnika szansy zapoznania się ze wszystkimi dowodami leżącymi u podstaw decyzji organu podatkowego.

cc937a7e-4287-11ea-b77f-2e728ce88125
Puls Firmy
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE
Puls Firmy
autor: Sylwester Sacharczuk
Wysyłany raz w tygodniu
Sylwester Sacharczuk
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane