Sprostać wyzwaniom gospodarki 4.0

  • DI
opublikowano: 23-10-2018, 22:00

Rząd przyjął projekt ustawy o Fundacji Platforma Przemysłu Przyszłości.

Polski przemysł stoi przed ogromnym wyzwaniem — w obliczu czwartej rewolucji przemysłowej rodzimi przedsiębiorcy muszą uświadomić sobie, jak ważne jest włączenie się w tę transformację.

— Dla firm z sektora przemysłu to być albo nie być na globalnym rynku — podkreśla Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii.

Przedsiębiorców ma wspomóc ustawa o Fundacji Platforma Przemysłu Przyszłości. Jej projekt jest wynikiem realizacji projektu strategicznego „Polska Platforma Przemysłu 4.0”, ujętegow Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Strategia wskazuje reindustrializację jako jeden z filarów nowego modelu gospodarczego dla Polski, a celem działań w tym obszarze ma być wzrost zdolności polskiego przemysłu do sprostania globalnej konkurencji.

Jednym z kluczowych działań platformy będzie budowanie odpowiedniego środowiska wokół przemysłu 4.0, opartego na współpracy i zaufaniu. W tym celu fundacja będzie podejmować współpracę, koordynować i standaryzować Huby Innowacji Cyfrowej. Mają one działać na podstawie odpowiedniej infrastruktury technologiczną (centra kompetencji) i zapewniać dostęp do najnowszej wiedzy i technologii — tak, aby wspierać przedsiębiorcóww działaniach pilotażowych, testach i eksperymentach danej technologii. Celem jest zwiększenie produktywności oraz zmiana modeli biznesowych.

Zgodnie z projektem, platforma ma udzielać wsparcia o charakterze niefinansowym (m.in. szkolenia, doradztwo).

— Firmy muszą zrozumieć, że kluczem do większej produktywności jest inwestowanie w aktywa niematerialne, innymi słowy w to, czego często nie widać. Aby poradzić sobie ze zmianami, muszą dynamicznie zwiększać poziom cyfryzacji, automatyzacji, a także oswajać się ze sztuczną inteligencją. Fundacja ma skoordynować ten proces i nadać ton działaniom, które doprowadzą do wzrostu produktywności firm — podsumowuje Jadwiga Emilewicz.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI

Polecane