Sprostowanie do art. „Armatorzy się godzą”

Wojciech Kowalczuk
03-06-2004, 00:00

W dniu 27 maja br., w dzienniku „Puls Biznesu” ukazał się artykuł „Armatorzy się godzą” autorstwa red. Bogdania Tychowskiego, który zawierał wiele nieprawdziwych informacji, co w rezultacie doprowadziło do przedstawienia opinii publicznej spółki „Żegluga Polska” S.A. (ŻP) oraz przedsiębiorstwa „Polska Żegluga Morska” (PŻM) w krzywdzącym świetle.

Powołując się na art. 31 i 32 ustawy Prawo prasowe, zwracamy się z prośbą o sprostowanie następujących informacji:

1. Wyłącznie dla porządku, nietrafnym jest, jak twierdzi red. Bogdan Tychowski, że ugoda została zawarta ,,przed sądem arbitrażowym„. W rzeczywistości postępowanie prowadzone było przez Sąd Powszechny w Londynie — The High Court of Justice, Queen’s Bench Division, Commercial Court — i przed tym sądem również dokonano ugody.

2. Podwójną nieprawdą jest, iż ,,proces został rozpoczęty z powództwa PŻM”. Postępowania zostały bowiem wszczęte przez spółkę Euroafrica Linie Żeglugowe Sp. z o.o. (ESL), która złożyła swój pozew o rzekome ujawnienie informacji poufnych przeciwko ŻP w dniu 16 lipca 2001 r. Powództwo ŻP (a więc nie PŻM) o utratę przez ESL kontroli nad spółką Pol-Fin zostało z kolei złożone dopiero po upływie przeszło roku (tj. 26 lipca 2002 r.).

3. Nieprawdą jest, że PŻM (???) ,,ostatecznie postanowiła jednak wycofać pozew”. ESL bowiem wystąpiła z propozycją ugodowego zakończenia procesu pod koniec kwietnia br. i propozycja ta została przyjęta przez ŻP. Z całą mocą należy podkreślić, iż zgodnie z warunkami zawartej ugody, każda ze stron wycofała złożony przez siebie pozew, nie zaś, jak się błędnie sugeruje, tylko ŻP (PŻM???).

4. Nieprawdą jest, że ,,ugoda potwierdza, że to Euroafrica miała rację”. Ugoda bowiem nie rozstrzygnęła która ze stron procesu miała rację. Zgodnie z warunkami ugody każda ze stron wycofała własny pozew przeciwko drugiej oraz zobowiązała się zwrócić koszty procesu poniesione przez drugą stronę.

5. Nieprawdą jest, iż,, żaden z przedstawicieli PŻM (???) nie zgodził się na skomentowanie wyroku”. W dniu 25 maja 2004 r. zostało bowiem przesłane red. Tychowskiemu pełne stanowisko ŻP w sprawie.

Również dla porządku, w załączeniu, przesyłamy oficjalne stanowisko ŻP w sprawie postepowań oraz ugody.

Z poważaniem

Zarząd Żegluga Polska S.A.

Odpowiedź autora tekstu opublikujemy w „PB” 17. 06. 2004 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Wojciech Kowalczuk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Transport i logistyka / Sprostowanie do art. „Armatorzy się godzą”