Czytasz dzięki

Sprzedaj to sam i zapłać mniej

opublikowano: 14-07-2019, 22:00

Portal internetowy chce zarabiać, pomagając klientom samodzielnie wystawić lokal na sprzedaż lub wynajem.

Średnia prowizja pośrednika przy sprzedaży mieszkania w zależności od miasta wynosi od 2 do 3,5 proc. wartości transakcji. Przy mieszkaniu o wartości 550 tys. zł sprzedający musiałby więc zapłacić od 11 do ponad 19 tys. zł prowizji. Portal BezProwizji. pl proponuje, by za skorzystanie z jego usług w cenie 1590 zł zaoszczędzone pieniądze zatrzymać w kieszeni. Portal ma służyć zarówno sprzedającym, jak i wynajmującym mieszkania.

BezProwizji to oferta dla tych, którzy sami umieszczają ogłoszenia na
portalach nieruchomości, ale poszukują też profesjonalnej pomocy — mówi
Małgorzata Sommer, pomysłodawczyni BezProwizji, prezes zarządu spółki ZINN
Zobacz więcej

ZRÓB TO SAM:

BezProwizji to oferta dla tych, którzy sami umieszczają ogłoszenia na portalach nieruchomości, ale poszukują też profesjonalnej pomocy — mówi Małgorzata Sommer, pomysłodawczyni BezProwizji, prezes zarządu spółki ZINN Fot. ARC

— Pośrednicy często niewiele więcej robią ponad standardowe czynności, jakie możemy zaoferować na naszym portalu w wielokrotnie niższej cenie. Ten standard obejmuje wiedzę prawną uzyskaną od notariusza w przypadku sprzedaży i z kancelarii prawnej w przypadku wynajmu, profesjonalne zdjęcia wykonane przez fotografów, sugestię realistycznej ceny, szablony tekstu ogłoszenia i jego publikację na dwóch czołowych portalach nieruchomości — mówi Małgorzata Sommer, pomysłodawczyni Bez- Prowizji, prezes zarządu spółki ZINN.

Małgorzatę Sommer skłoniły do wdrożenia narzędzia internetowego osobiste doświadczenia zarówno w roli osoby pragnącej sprzedać mieszkanie, jak i pośrednika na rynku nieruchomości. Uważa, że dla klienta, któremu bliski jest trend ekonomiczno-społeczny DIY (do it yourself, czyli zrób to sam), propozycja poprowadzenia sprzedaży lub wynajmu samodzielnie z wykorzystaniem dostarczonych narzędzi jest optymalnym rozwiązaniem. Zestaw narzędzi obejmuje m.in. określenie niezbędnych dokumentów potrzebnych do sprzedaży, których zakres można uzyskać, podając odpowiedzi na wyświetlane po kolei pytania.

W płatnej strefie znajdują się zagadnienia prawne i odpowiedzi na nie pomagające określić, czy sprzedaż nieruchomości nie ma przeszkód prawnych związanych na przykład z brakiem miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. W przypadku wynajmu poruszone są kwestie prawne związane na przykład z nieuczciwym najemcą. Można także pobrać potrzebne wzory dokumentów. Pisanie ogłoszenia zgodnie z filozofią DIY polega na wpisaniu danych, które wyświetlą się w pięciu różnych szablonach stylistycznych — od języka profesjonalnego po kwiecisty — bądź w stylu minimalistycznym, czyli po prostu w punktach.

— Pisanie ogłoszeń to jedno z zadań sprawiających pewne trudności. Dlatego wyręczyliśmy użytkowników— tłumaczy Małgorzata Sommer.

Obecnie usługa jest dostępna w kilkunastu największych miastach i ich okolicach, gdzie udało się już pozyskać do współpracy profesjonalnych fotografów. Najważniejsze obecnie wyzwanie wiąże się z dotarciem do właściwej grupy docelowej. Pomysłodawczyni BezProwizji nie liczy na osoby podpisujące umowy z pośrednikami na wyłączność — tacy klienci nie chcą lub nie mogą poświęcić czasu na samodzielne zajmowanie się sprzedażą lub wynajmem. Ale również osoby bardzo samodzielne, asertywnie odmawiające zlecenia sprzedaży pośrednikom, raczej nie należą do potencjalnych klientów portalu — będą poszukiwały w internecie odpowiedzi prawnych i darmowych stron z cenami transakcyjnymi, fotografowały i pisały ogłoszenia na miarę swoich umiejętności.

65937540-8c2f-11e9-bc42-526af7764f64
Nieruchomości
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
Nieruchomości
autor: Dominika Masajło, Paweł Berłowski
Wysyłany raz w tygodniu
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.

— Liczymy głównie na osoby, które korzystają z pośredników bez wyłączności i równolegle same umieszczają ogłoszenia na portalach nieruchomości. Potrzebują one profesjonalnego wsparcia, ale równocześnie bardziej ufają własnemu zaangażowaniu — tłumaczy Małgorzata Sommer.

17,7 tys. zł Tyle przy pomocy narzędzi BezProwizji.pl można zaoszczędzić na pośredniku ds. nieruchomości, którego prowizja wynosi 3,5 proc., przy sprzedaży mieszkania o wartości 550 tys. zł.

OKIEM EKSPERTA

Portal nie zastąpi negocjatora

HANNA MILEWSKA-WILK, analityk detalicznego rynku najmu w Stowarzyszeniu Właścicieli Nieruchomości Na Wynajem „Mieszkanicznik”

Piękne zdjęcia i dobrze napisane ogłoszenie są kluczowe dla przyciągnięcia klientów na kupno czy najem mieszkania, ale do transakcji nie dochodzi na podstawie zdjęć. Proces uzgadniania szczegółów może się przeciągać, szczególnie gdy nie wiadomo nawet, co można negocjować i jaki efekt byłby najlepszy. Rynek mieszkań na wynajem w niewielkiej tylko części obsługiwany jest przez pośredników. Profesjonalista potrzebny do procesu najmu przeważnie wspiera proces najmu okazjonalnego, lepiej zabezpieczającego właściciela, gdzie potrzebna jest fachowa wiedza i umiejętność przekonania najemcy do większego wysiłku oraz wizyty u notariusza. Koszt wsparcia podawany przez BezProwizji to 1590 zł, ale w tym pakiecie nie ma odbierania telefonów, pokazywania mieszkania, wskazania najbardziej optymalnych zapisów umowy najmu w konkretnej sytuacji właściciela, a z kolei dla najemcy nie ma weryfikacji statusu wynajmującego — czy rzeczywiście może wynająć daną nieruchomość. Taki koszt nie odbiega znacząco od standardowej ceny pośrednictwa w najmie mieszkania, czyli wysokości jednego czynszu najmu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Berłowski

Polecane