Sprzedaż aut spadła w Europie najmocniej od 4 lat

aktualizacja: 16-05-2017, 11:04

Sprzedaż aut spadła w Europie w kwietniu najmocniej od 2013 roku. To głównie skutek późnej Wielkanocy, a w Wielkiej Brytanii także zmian podatkowych.

Liczba rejestrowanych nowych aut spadła w kwietniu o 6,8 proc. do 1,23 mln, poinformowało branżowe stowarzyszenie EAMA. Kwietniowy spadek jest pierwszym od października i największym od marca 2013 roku, kiedy wynosił 10 proc. Pomimo słabszego kwietnia sprzedaż aut w Europie powinna wzrosnąć w tym roku, choć w wolniejszym tempie niż w poprzednim.

fot. Bloomberg
Zobacz więcej

fot. Bloomberg

- Ogólne warunki pozostają pozytywne w całym roku – ocenia Peter Fuss, partner w firmie konsultingowej EY. -   Europejski rynek aut będzie korzystał z dobrych perspektywy wzrostu gospodarczego, spadającego bezrobocia i kontynuacji niskich kosztów finansowania – dodał.

W kwietniu sprzedaż aut grupy Volkswagena spadła o 9 proc., zmniejszając udział niemieckiego koncernu w rynku do 24,8 proc. z 25,4 proc. rok wcześniej. Ford zanotował spadek liczby rejestrowanych aut jego marki o 12 proc., a Opel i Vauxhall o 13 proc. Wśród 10 topowych producentów tylko Toyota zanotowała wzrost sprzedaży w kwietniu. Renault, pomimo spadku sprzedaży o 2,9 proc. zwiększył udział w europejskim rynku z 10,1 proc. rok temu do 10,6 proc. Udział w rynku Fiat Chrysler wzrósł z 6,8 proc. do 7,3 proc., głównie dzięki wzrostowi sprzedaży aut marki alfa romeo po wprowadzeniu do oferty SUV-a stelvio.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Sprzedaż aut spadła w Europie najmocniej od 4 lat