Sprzedaż detaliczna w Australii znów spadła

Tadeusz Stasiuk, Bloomberg
opublikowano: 28-09-2021, 08:56

W sierpniu 2021 r. odnotowano trzeci z rzędu spadek sprzedaży detalicznej w Australii. Powodem jest dalsze ograniczanie wydatków przez gospodarstwa domowe w czym znaczący udział mają ograniczenia pandemiczne.

Sydney, Australia
Sydney, Australia
fot. Bloomberg

Sprzedaż detaliczna odnotowała w sierpniu spadek rzędu 1,7 proc. w ujęciu miesięcznym, wynika z danych urzędu statystycznego. Odczyt okazał się jednak lepszy od mediany prognoz, która zakładała spadek o 2,5 proc. Najmocniej, bo o 3,5 proc. zniżkowała sprzedaż w rejonie Nowej Południowej Walii, schodząc do najniższego poziomu od kwietnia 2020 r.

Zniżka dotyczyła stanów które zmuszone były z powodu infekcji wariantem Delta koronawirusa wprowadzić nowe formy lockdownu. Na obszarach gdzie nie obowiązywały ograniczenia, w Australii Południowej i Australii Zachodniej sprzedaż wzrosła odpowiednio o 6,6 i 2,8 proc.

Wśród segmentów, które najmocniej ucierpiały wymienić trzeba odzieżowy, obuwniczy i akcesoriów osobistych, w przypadku których sprzedaż spadła aż o 15,7 proc. Z kolei sprzedaż w kawiarniach, restauracjach i usługach gastronomicznych na wynos obniżyła się o 7 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane