Sprzedaż w Stanach popsuła nastroje

Radosław Wierzbicki, NOBLE Markets
opublikowano: 13-12-2011, 16:22

Sprzedaż w USA okazała się niższa od oczekiwań ekonomistów. Nowe prognozy ekonomiczne w Szwajcarii mogą zachęcić bank centralny do bardziej efektywnego osłabienia franka.

We wtorek, wyjątkowo w ostatnich miesiącach, usłyszeliśmy lepsze od oczekiwań dane makroekonomiczne z Europy oraz gorsze od konsensusu analityków dane z USA. W Niemczech lepszy od oczekiwań okazał się odczyt indeksu instytutu ZEW, który wyniósł - 53,8 wobec konsensusu ekonomistów na poziomie -56,8. Dynamika sprzedaży detalicznej w USA wyniosła w listopadzie zaledwie 0,2 proc. (prognoza: 0,5 proc.).

We wtorek odbyły się aukcje hiszpańskich i greckich bonów skarbowych. Rentowność długu Hiszpanii okazała się niższa niż przy ostatniej aukcji i wyniosła 4,05 proc. w przypadku bonów 12- miesięcznych. Średnia zyskowność 26- tygodniowego długu greckiego ukształtowała się na poziomie 4,95 proc. i była wyższa niż przy ostatniej aukcji. Może to wynikać z trudności politycznych, które ponownie pojawiły się w Grecji, ponieważ coraz więcej tamtejszych polityków obwinia Papandreu (zdymisjowanego premiera Grecji) za spadek poparcia swojej partii w sondażach. Rośnie groźba rozłamu i może to zaszkodzić efektywnemu wdrażaniu reform gospodarczych. W takim przypadku inwestorzy żądają wyższej stopy zwrotu.
Względna konsolidacja miała miejsce na rynku euro-dolara, który utworzył dzienne maksimum na poziomie 1,3236 USD (wzrost o 72 pipsy od wtorkowych minimów cenowych).

We wtorkowe popołudnie umacniający się dolar zdołał przeszkodzić stronie popytowej na rynku złota. Kurs ceny kruszcu z lokalnego maksimum na poziomie 1669,5 USD skierował się na południe. O godz. 15.00 inwestorzy płacili za uncję ok. 1664,4 USD. W ciągu dnia mogliśmy obserwować wybicie na rynku ropy. Cena baryłki znalazła się w trendzie wzrostowym i utworzyła dzienne ekstremum na poziomie 108,53 USD za baryłkę (wzrost o 1,34 proc. w ciągu dnia).

We wtorek zostały opublikowane nowe prognozy gospodarcze dla Szwajcarii. Sekretariat Stanu ds. Gospodarki poinformował, że dynamika PKB w 2012 roku wyniesie 0,5 proc. a nie 0,9 proc. jak przewidywano we wrześniu. Szybciej ma też rosnąć stopa bezrobocia i na koniec 2013 roku ma wynieść 3,7 proc. Inflacja konsumencka w 2012 roku będzie miała ujemny odczyt i wyniesie -0,3 proc. Może to sprowokować Narodowy Bank Szwajcarii do bronienia kursu pary euro-frank na poziomie 1,25 CHF, a nie jak dotychczas na poziomie 1,2 CHF. Tymczasem we wtorek frank umacniał się do euro na skutek gorszych danych makroekonomicznych ze Stanów. O godzinie 15.00 kurs pary euro-frank wyniósł 1,2340 CHF.

W Polsce pojawiły się gorsze od oczekiwań dane o inflacji konsumenckiej, która w listopadzie wyniosła 4,8 proc. r/r. Ta informacja oraz utrzymujący się trend deprecjacyjny na rynku złotego mogą przyczynić się do podwyżki stóp procentowych w Polsce. Zaletą osiągnięcia maksimów cenowych kursów par euro-złoty i dolar-złoty będą wyższe wyniki finansowe przedsiębiorstw eksportowych. Potwierdzeniem tego może być publikacja salda rachunku bieżącego, które okazało się niższe o 200 mln EUR w stosunku do prognoz ekonomistów na poziomie -1840 mln EUR. Kurs pary euro-złoty poruszał się we wtorek w przedziale 4,538 PLN - 4,563 PLN.

 

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Radosław Wierzbicki, NOBLE Markets

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane