Staniszewski: polskie akcje wydają się tanie

AB
22-08-2008, 12:35

Dziś w "PB"

"To, że liczony według tej samej metodologii wskaźnik cena do zysku dla spółek z niemieckiego DAX wynosi około 12, podczas gdy dla firm z WIG czy WIG20 — tylko około 9, oznacza, że akcje polskich przedsiębiorstw są relatywnie tańsze niż niemieckich, choć gospodarka polska lepiej się rozwija. To dobra rekomendacja dla naszych akcji. To, że jest relatywnie tanio, wynika m.in. z paniki inwestorów, umorzeń jednostek funduszy i generalnie negatywnych nastrojów inwestorów.

Skąd te różnice? Po pierwsze — ze spodziewanego , różnego tempa wzrostu zysków. Po drugie — z róż- nych stóp procentowych w innych krajach. Po trzecie — ze struktury indeksów. W Polsce w WIG20 dużą rolę odgrywają banki. W rosyjskim RTS są to firmy surowcowe, z zasady o niższym C/Z. Ciekawym przypadkiem jest japońskie Nikkei, dla którego C/Z jest wysokie, podczas gdy wiadomo, że tamtejsza gospodarka przeżywa duże problemy. Jednak wytłumaczenia dla relatywnie wysokiej wyceny w Japonii można szukać w historycznie niskich stopach procentowych. Na tamtejszej gieldzie jest także wielu globalnych eksporterów. Co do samej recesji w Japonii — to na tyle bogaty kraj, że wiele osób chciałoby żyć w takiej recesji. C/Z dla indeksów w USA jest wysokie jedynie relatywnie, ponieważ historycznie dla rynku amerykańskiego ten wskaźnik jest dość niski."

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: AB

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Rekomendacje / Staniszewski: polskie akcje wydają się tanie