Starachowicka strefa sprzedana za 16 mln zł

opublikowano: 23-10-2019, 22:00

ARP odkupiła od Inweststara i miasta udziały w spółce. Planuje uzbrajanie terenów i budowę hal. Ma pomysł na 600 ha w Obicach.

Stało się! Agencja Rozwoju Przemysłu i prezydent Starachowic podpisali umowę sprzedaży udziałów w Specjalnej Strefie Ekonomicznej „Starachowice” należących do miasta i Inweststara z Grupy Zasada.

— W tym momencie mamy prawie 80 proc. udziałów, pozostałe należą do skarbu państwa, który ma głosy uprzywilejowane, i znajdującej się w likwidacji Świętokrzyskiej Agencji Rozwoju Regionalnego — mówi Dariusz Śliwowski, wiceprezes ARP.

Za 72,9 proc. akcji Inweststara agencja zapłaci 14,6 mln zł, a za 6,9 proc. należące do miasta — 1,380 mln zł.

Będą budować…

— Liczymy na doskonałą współpracę z ARP, która nie tylko inwestuje w polskie firmy, ale i pomaga samorządom — mówi Marek Materek, prezydent Starachowic. ARP, która zarządza również strefami mielecką i tarnobrzeską, najpierw zamierza skoordynować wewnętrzne procedury, żeby starachowicka strefa działała podobnie jak zarządzane przez nią spółki z Mielca i Tarnobrzega, a do połowy 2020 r. ma plan jej inkorporacji.

— Rozważane są różne modele przejścia akcji skarbu państwa do ARP: m.in. wykupienie lub podniesienie kapitału. Równolegle udostępnimy fundusze, żeby strefa ze Starachowic mogła nie tylko administrować, ale i inwestować. Były kiedyś pomysły budowy hali na terenie strefy, trzeba do nich wrócić. Na początek spółka mogłaby wybudować obiekt o powierzchni 5-10 tys. m kw., to inwestycja za ponad 10 mln zł — mówi Dariusz Śliwowski.

Strefy z Mielca i Tarnobrzega wybudowały łącznie ok. 20 hal na wynajem i sprzedaż.

…i chcą uzbrajać

— Jednym z najciekawszych aktywów w województwie świętokrzyskim jest 600 ha terenów w Obicach, które Kielce skupowały z myślą o budowie lotniska. Zarząd SSE „Starachowice” już z miastem w tej sprawie rozmawiał — mówi wiceprezes ARP.

Tworzenie parków inwestycyjnych to część strategii ARP.

— Terenów powyżej 400 ha należących do skarbu państwa lub samorządów, bez ograniczeń środowiskowych, z planem zagospodarowania, dobrze skomunikowanych, w okolicach miast liczących co najmniej 100 tys. mieszkańców, w pobliżu drogi ekspresowej i kolei oraz z dostępnymi mediami — nie ma w Polsce zbyt wiele. Nam udało się zidentyfikować trzy: pod Rzeszowem, w pobliżu Lubina i w Obicach — mówi Dariusz Śliwowski.

W sprawie zagospodarowania 400 ha pod Lubinem ARP podpisała w ubiegłym roku list intencyjny z KGHM i KOWR.

— Oszacowaliśmy konieczne do poniesienia nakłady w Lubinie i pod Rzeszowem. W przyszłym roku planujemy inwestycje rzędu ok. 50 mln zł w budowę infrastruktury i przygotowanie terenów dla inwestorów — mówi wiceprezes ARP.

Wróci Star?

Rozmowy o odkupieniu akcji SSE „Starachowice” trwały od początku 2018 r. Ponieważ obie strony miały rozbieżne opinie co do wyceny spółki (Inweststar szacował cenę swojego pakietu na 13-18 mln zł), zleciły jej sporządzenie firmie doradczej. Inweststar, który udziały w strefie miał od jej powstania w 1997 r., gdy wniósł tereny dawnych Starachowickich Zakładów Samochodowych, zapowiadał, że pieniądze z transakcji przeznaczy na uruchomienie produkcji ciężarówek Star.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy