Starbucks więcej zarabia i płaci mniejszy podatek

opublikowano: 16-12-2015, 10:16

Brytyjski oddział Starbucks poinformował o wzroście rocznego zysku i.. spadku zapłaconego podatku, donosi Reuters.

Notowana na amerykańskiej giełdzie największa na świecie sieć kawiarni w roku obrachunkowym zakończonym 27 września odnotowała na Wyspach zysk przed opodatkowaniem na poziomie 34,2 mln funtów wobec zaledwie 2 mln rok wcześniej.

Zobacz więcej

Starbucks

Bloomberg

Porównywalne przychody ze sprzedaży wzrosły o 3,9 proc. a marzą operacyjna wyniosał 6,9 proc. i była najwyższa odkąd spółka zaczęła działalność na brytyjskim rynku.

Tymczasem, co wzbudza od  pewnego czasu potężne kontrowersje, płacone przez amerykańską spółkę podatki znów spadły.  Tym razem o 28 proc. Firma wydatkowała na ten cel 8,1 mln funtów wobec 11,4 mln poprzednio.

W październiku unijna komisarz ds. konkurencji Margarethe Vestager stwierdziła, że korporacje takie jak Starbucks i Fiat Chrysler korzystały z nielegalnych transakcji podatkowych których stronami były m.in.  władze Holandii i Luksemburga i nakazała Holandii odzyskanie 20 do  30 mln EUR zaległych podatków od amerykańskiej sieci kawiarni.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu