Startuje prywatyzacyjny roadshow po Polsce

MBE
opublikowano: 06-06-2012, 00:00

Ministerstwo Skarbu Państwa rusza w teren. Jego przedstawiciele spotkają się z potencjalnymi inwestorami w stolicach czterech województw

Ogłoszenia w prasie nie wystarczą, by zachęcić inwestorów do kupna udziałów w spółkach skarbu państwa — do takiego wniosku doszli urzędnicy resortu skarbu, dlatego wychodzą zza biurek, by spotkać się z potencjalnymi inwestorami. W ramach tzw. roadshow — opowiedzą im o programie prywatyzacji na lata 2012 –13, przedstawią też konkretne spółki z poszczególnych regionów przeznaczone do prywatyzacji. Nie zamierzają używać lukru, więc inwestorom zaprezentują twarde dane finansowe.

Skuteczne rozwiązanie

Dotychczas podobny model przedstawiania oferty prywatyzacyjnej MSP zastosowało za granicą, m.in. w Chinach i Stanach Zjednoczonych. Tamtejszym inwestorom przedstawiciele resortu opowiadali o możliwości zakupu udziałów w dużych spółkach wchodzących na giełdę.

— To rozwiązanie okazało się skuteczne. Postanowiliśmy więc kolejny raz wyjść zza biurek i stworzyć dobry produkt, czyli segregator dla inwestorów, w którym przedstawiamy im spółki. Nie chcemy, by zapoznawali się jedynie z suchymi faktami, tak jak to jest wtedy, gdy publikujemy ogłoszenia w prasie. Chcemy pokazać im potencjał spółek do prywatyzacji, zwrócić uwagę na ich atuty, których w bilansie rocznym nikt nie zobaczy. Wiele z nich to podmioty z większościowym udziałem skarbu państwa, wytwarzające dobre produkty, posiadające dobre linie technologiczne, atrakcyjnie zlokalizowane — mówi Tomasz Lenkiewicz, podsekretarz stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa.

Elastyczne podejście

Pierwsze roadshow odbędzie się już dziś w Łodzi, kolejne: 14 czerwca w Katowicach, 20 czerwca we Wrocławiu oraz 28 czerwca w Krakowie. Spotkania z inwestorami organizowane są we współpracy z Urzędami Marszałkowskimi i Wojewódzkimi. Ministerstwo chce skorzystać z wiedzy władz regionalnych o potencjale regionów i działających na ich terenie inwestorach.

— Zależy nam również na informacjach z rynku, bezpośrednio od inwestorów. Chcemy dowiedzieć się, czego od nas oczekują. Jesteśmy w stanie dostosować się do oczekiwań przedsiębiorców, podejść do procesu bardziej elastycznie w ramach obowiązujących przepisów — zaznacza Tomasz Lenkiewicz. Przedstawiciele MSP spotkają się z wyselekcjonowaną grupą inwestorów branżowych, których wskażą regionalne władze, lokalne stowarzyszenia branżowe oraz PKO Bank Polski. To właśnie z tym bankiem ministerstwo skarbu współpracuje w ramach roadshow.

— Największy bank w Polsce był dla nas naturalnym partnerem — tłumaczy Tomasz Lenkiewicz.

Roadshow będzie składało się z dwóch części. W pierwszej wybrana grupa 80-100 inwestorów będzie uczestniczyć w ogólnym spotkaniu, na którym usłyszą o założeniach planu prywatyzacji na lata 2012- 13 przyjętych przez rząd oraz o spółkach przeznaczonych do prywatyzacji. Na kolejne spotkanie, w siedzibie PKO Banku Polskiego, zostaną zaproszeni wybrani inwestorzy, który wyrażą zainteresowanie zakupem udziałów w spółkach.

Oferty dla poważnych inwestorów

Zaproszenie trafi do przedsiębiorców, którzy dysponują odpowiednim kapitałem, tych, których potencjał wskazuje, że w przyszłości będą realizowali inwestycje, oraz tych, którzy działają w regionie zgodnie z zasadą odpowiedzialności społecznej.

— Nie chodzi nam jedynie o zbycie udziałów skarbu państwa. Zależy nam, by te spółki się rozwijały. Dlatego będziemy prezentowali podmioty z większościowym udziałem państwa. Inwestorzy zazwyczaj chcą mieć wpływ na to, co dzieje się w spółce, a więc muszą mieć w niej większość, choć zachęcamy też do zapoznania się z ofertą mniejszych pakietów — mówi Tomasz Lenkiewicz.

Przedstawiciele MSP będą się starali podzielić na spotkaniach z inwestorami niezbędną wiedzą na temat procedury prywatyzacyjnej, co ma pozwolić uniknąć problemów. — Najczęstszym problemem nieskutecznych prywatyzacji jest przedłużanie negocjacji z powodu braku finansowania. Inwestorzy często nie znają trybów i harmonogramów naszej pracy. Kończy im się finansowanie np. w konkretnym miesiącu, a tryb ustawowy przewiduje zakończenie negocjacji w kolejnym. W trakcie spotkań wyjaśnimy im, na co się muszą przygotować. Często zdarza się też, że gdy pewnemu inwestorowi przyznana zostanie wyłączność negocjacyjna, pozostali rezygnują. Tymczasem też mają szansę — wielokrotnie okazuje się bowiem, że następni w kolejce zostają zaproszeni do negocjacji — podkreśla Tomasz Lenkiewicz. Spotkania w Łodzi, Katowicach, Wrocławiu i Krakowie nie będą zapewne ostatnimi z cyklu roadshow ministerstwa skarbu. Jeżeli model się sprawdzi, projekt będzie kontynuowany.

OKIEM EKSPERTA

Poligrafia

ANNA SENDEROWICZ

departament analiz ekonomicznych PKO BP

Po korzystnym roku 2011 bieżący może być dla poligrafii trudniejszy z uwagi na ograniczanie wydatków firm na foldery reklamowe i opakowania w sytuacji umiarkowanego spowolnienia gospodarczego. Spadek popytu na prasę i książki na skutek osłabienia tempa wzrostu dochodów ludności może zmniejszyć zamówienia wydawnictw. W dłuższej perspektywie wysoka jakość usług poligraficznych i konkurencyjne ceny będą sprzyjać zainteresowaniu zagranicznych wydawnictw zleceniami na wykonywanie usług w Polsce. Wraz z poprawą koniunktury wzrośnie popyt na wydawnictwa, zwiększy się sprzedaż e-booków, co znajdzie odzwierciedlenie w lepszych wynikach wydawnictw i drukarni. Można oczekiwać dalszej konsolidacji branży i umocnienia największych firm.

Branża maszynowa

PIOTR KRZYSZTOFIK

departament analiz ekonomicznych PKO BP

W 2011 r. branża maszynowa poprawiła wyniki dzięki dobrej sprzedaży maszyn dla rolnictwa, górnictwa i budownictwa, co zrekompensowało spadki w segmencie producentów silników i turbin. Perspektywy branży są dobre głównie z uwagi na korzystną sytuację na rynku wydobywczym i oczekiwane zamówienia z kopalń (wg szacunków resortu gospodarki do 2015 r. inwestycje w górnictwie mogą sięgnąć 20 mld zł), a także potrzeby modernizacji parku maszynowego wielu firm. Rozbudowa mocy produkcyjnych branży (m.in. Famur uruchomił w Katowicach nowoczesną fabrykę maszyn górniczych, a chińska firma LiuGong rozpoczęła produkcję maszyn budowlanych w Stalowej Woli) sprzyja dalszej poprawie jej wyników.

Partnerami merytorycznymi sekcji są: Ministerstwo Skarbu Państwa i PKO Bank Polski

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MBE

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu