Statki wznawiają kursy na Tajwan

Jakub Sławiński, Bloomberg
opublikowano: 08-08-2022, 09:34
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Wszystko wskazuje, że żegluga morska w okolicach Tajwanu i w Cieśninie Tajwańskiej wraca do normy. Podobny trend widać w powietrzu - pisze agencja Bloomberg.

Tim Rue

Żegluga w Cieśninie Tajwańskiej, kluczowym szlaku dla łańcuchów dostaw i towarów, stoi w obliczu niepewności i opóźnień, odkąd Pekin rozpoczął ćwiczenia swoich wojsk, w odpowiedzi na wizytę na wyspie szefowej amerykańskiej Izby Reprezentantów - Nancy Pelosi. Niektórzy armatorzy zabronili swoim statkom przepłynięcia przez cieśninę, podczas gdy inni nawigowali wokół stref wiertniczych - pisze Bloomberg.

Statki omijały również główny port Kaohsiung w południowym Tajwanie.

Pierwotnie, manewry wojsk ChRL miały zakończyć się w niedzielę. Pekin poinformował, że na poniedziałek planuje przeprowadzenie dodatkowych symulacji przeciwko okrętom podwodnym i atakom marynarki wojennej w „przestrzeni powietrznej i morskiej w pobliżu wyspy Tajwan”.

Podobnie sytuacja wygląda w branży lotniczej. Samoloty również zaczęły wracać w okolice Tajwanu. Ministerstwo transportu Tajwanu poinformowało, że ruch lotniczy i morski na wyspę stopniowo zaczął wracać do normy, a w niedzielę zarejestrowano 430 lotów.

Aktywność transportu morskiego i lotniczego zależy od działań chińskiego wojska. Niewykluczone, że jeżeli Pekin zdecyduje się na dalsze intensyfikowanie napięcia wokół wyspy i przeprowadzenie kolejnych manewrów, to statki czy samoloty ponownie zaczną omijać Tajwan.

Chiny również obecnie prowadzą ćwiczenia na Morzu Żółtym oddzielającym kontynent od Półwyspu Koreańskiego – częsty obszar ćwiczeń oraz w częściach Morza Bohai.

Według danych, w poniedziałek do portów na Tajwanie przybyły również dwa statki ze skroplonym gazem ziemnym po kilku dniach bezczynności u wybrzeży - pisze Bloomberg.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane