Stec: ponad 54 tys. wniosków o wiążącą interpretację podatkową

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 18-10-2005, 13:52

Podatnicy złożyli w urzędach skarbowych ponad 54 tys. wniosków o wydanie wiążącej interpretacji podatkowej w ciągu trzech pierwszych kwartałów 2005 r. - poinformował we wtorek na konferencji wiceminister finansów Stanisław Stec.

Podatnicy złożyli w urzędach skarbowych ponad 54 tys. wniosków o wydanie wiążącej interpretacji podatkowej w ciągu trzech pierwszych kwartałów 2005 r. - poinformował we wtorek na konferencji wiceminister finansów Stanisław Stec.

    Ponad 9 tys. z tych wniosków wpłynęło do wyspecjalizowanych urzędów skarbowych, zajmujących się obsługą dużych podatników.

    "W III kwartale można zanotować mniejszą dynamikę. Tłumaczę to tym, że był to okres wakacyjny" - powiedział Stec. W samym III kwartale do urzędów wpłynęło ponad 14 tys. wniosków, z czego najwięcej dotyczyło stosowania podatku VAT (8 tys. wniosków) i PIT (4,2 tys.) oraz CIT (1,3 tys.). W I półroczu łącznie złożono prawie 40 tys. wniosków.

    Jak poinformował, od stycznia do końca września tego roku urzędy skarbowe wydały 45,6 tys. postanowień, z czego ponad 7 tys. wydały urzędy zajmujące się obsługą dużych podatników. Dodał, że wszystkie wnioski są rozpatrywane w ustawowym terminie 3 miesięcy. Zmniejsza się też liczba wniosków wymawiających uzupełniania przez składającego. 

    "W 21 tys. przypadków urzędy przychyliły się do stanowiska podmiotu wnioskującego o wydanie wiążącej interpretacji podatkowej" - powiedział wiceminister.

    W 6 proc. przypadków podatnicy odwoływali się od decyzji urzędu skarbowego do izby skarbowej. Zaś ok. 100 interpretacji podtrzymanych przez izby skarbowe było zaskarżonych do Sądu Administracyjnego.

    Przepis o wiążącej interpretacji podatkowej obowiązuje od 1 stycznia tego roku. Przedsiębiorca ma prawo uzyskać w jego indywidualnej sprawie pisemną informację od władz podatkowych o zakresie stosowania prawa podatkowego. Zgodnie z prawem, przedsiębiorca nie może być obciążany jakimikolwiek daninami publicznymi, sankcjami finansowymi lub karami w zakresie, w jakim zastosował się do uzyskanej interpretacji - wynika z ustawy.

    "Dzięki tym rozwiązaniom podmioty gospodarcze są bardziej pewne stosowania przepisów podatkowych. Otrzymują interpretację urzędu skarbowego odnośnie zasad stosowania poszczególnych rozwiązań. Ta interpretacja jest dla urzędów wiążąca, póki nie zostanie zmieniona w kolejnych postanowieniach, opodatkowanie nie może być traktowane inaczej niż w tej interpretacji. Natomiast nie jest ona wiążąca dla podmiotu gospodarczego, który może się do niej zastosować, ale nie musi" - przypomniał wiceminister.

    Dodał, że obecny stan prawny daje wyższość interpretacji wydanej przez urząd skarbowy nad przepisami ustawy. Interpretacja jest wiążąca do czasu zmiany postanowienia w danej sprawie, nie do czasu zmiany ustawy. Część ekspertów zarzuca, że przepisy o wiążącej interpretacji pozwalają na nierówne traktowanie podatników, ponieważ część podatników musi się dostosować do przepisów ustawy, a część może się dostosować do przepisówwynikających z interpretacji.

    Dlatego Stec ma nadzieję, że nowy minister finansów zmieni przepisy w tym zakresie, żeby w przypadku zmiany prawa interpretacja wydana na podstawie poprzedniego prawa stawała się nieaktualna.

Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
×
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane