Steinhoff przejmuje trzy fabryki mebli

Cezary Pytlos
26-08-1999, 00:00

Steinhoff przejmuje trzy fabryki mebli

Nowy właściciel zamierza szybko podwoić produkcję w polskich zakładach

PRZYSPIESZENIE: Zdaniem Petera Wollschlaegera, prezesa GFM-Klose, zmiana właściciela zaowocuje wkrótce nowymi inwestycjami w zakładach w Nowem, Czersku i Gościcinie. fot. ARC

Do końca sierpnia trzy pomorskie fabryki mebli Klose zmienią właściciela. Dotychczasowego, niemiecką firmę Karl-Heinz Klose, zastąpi inny niemiecki koncern — Steinhoff, który już kontroluje dziewięć polskich zakładów.

Do zmiany właściciela fabryk dojdzie w najbliższych dniach.

— Rozmowy w sprawie przejęcia powinny zostać sfinalizowane do końca sierpnia — ocenia Peter Wollschlaeger, prezes GFM-Klose.

Prawdopodobny scenariusz wygląda następująco: Steinhoff Niemcy przejmie większość zakładów firmy Klose poprzez swoją zagraniczną spółkę — Steinhoff Europa z siedzibą w Szwajcarii. Powstanie wówczas nowa spółka Die Klose Kollektion.

— Steinhoff wchodzi do Klose, żeby pozyskać silną markę i rozszerzyć ofertę o wysokoprzetworzone meble z drewna litego, które odbiorcy nazywają mercedesami meblowymi — tłumaczy Peter Wollschlaeger.

Dotychczas Steinhoff znany jest na światowych rynkach z mebli tanich, niskoprzetwarzanych.

Nowe inwestycje

Z nowym właścicielem duże nadzieje wiążą trzy polskie zakłady Klose. Od lutego, miesiąca roz-poczęcia przez Karl-Heinz Klose postępowania upadłościowego w Niemczech, znacznie spadła produkcja oraz zatrudnienie w polskich fabrykach. Obecnie pracuje w nich około 1800 osób (jeszcze na początku roku było 2030 pracowników), a wszystkie zakłady wytwarzają łącznie 600-700 krzeseł dziennie.

— Chcemy produkować do 1300 krzeseł dziennie oraz zwiększyć zatrudnienie o 200 pracowników. Nowy właściciel zamierza przenieść do Polski całość produkcji krzeseł z trzech niemieckich zakładów oraz węgierskiego Mohac — twierdzi Peter Wollschlaeger.

Przeniesienie produkcji związane będzie także z wprowadzeniem do polskich zakładów nowych wzorów, a zwiększenie produkcji pociągnie za sobą nowe inwestycje w park maszynowy. Prezes Peter Wollschlaeger nie ujawnia jednak ich wartości. Wiadomo jedynie, że już opracowany został plan inwestycyjny, a jednym z poważniejszych jego punktów jest wybudowanie magazynu kompletacyjnego mebli w Nowem.

Światowa sprzedaż

Nowy właściciel to także nowe rynki zbytu, m.in. Wielka Brytania, Francja, Skandynawia oraz Azja Południowo-Wschodnia i Stany Zjednoczone. Obecnie polskie przedsiębiorstwa grupy Klose w 65 procentach eksportują swoją produkcję, głównie do Niemiec, Austrii, Szwajcarii, Holandii, Belgii, Węgier, a także do krajów WNP.

Klose to producent mebli stołowych, które znane są na ryku jako Kolekcja Mebli Klose, czyli krzeseł i stołów z litego drewna dębowego i sosnowego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Cezary Pytlos

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Steinhoff przejmuje trzy fabryki mebli