Ster Century wyda w Polsce 250 mln zł

Marcin Gesing
opublikowano: 16-11-2000, 00:00

Ster Century wyda w Polsce 250 mln zł

Ster Century, południowoafrykański operator sieci multipleksów, wybuduje w ciągu kilku lat pięć nowych obiektów. Łączny koszt inwestycji oceniany jest na 250 mln zł.

Trwają negocjacje w sprawie budowy przez Ster Century multipleksu w Katowicach. Byłby to już piąty obiekt tego operatora w Polsce.

— Następne rozważane lokalizacje to Szczecin, Wrocław i Łódź — mówi Martin Bloom, dyrektor do spraw inwestycji Ster Century.

Spółka, będąca europejskim oddziałem międzynarodowego operatora multipleksów Ster-Kinekor, opartego na południowoafrykańskim kapitale, chce docelowo mieć w Polsce dziewięć obiektów. Wartość planowanych przez firmę inwestycji sięga 250 mln zł.

Najnowsze centrum rozrywki Ster Century właśnie ruszyło w warszawskiej Galerii Mokotów. Inwestycja pochłonęła 44,6 mln zł. Powstał największy multipleks w Polsce. W czternastu salach projekcyjnych zasiąść może prawie 3,3 tys. osób. Obok multipleksu zlokalizowano centrum rozrywki Atomic wyposażone w kręgielnię, sale bilardowe i gier wideo.

— Tak dynamiczny rozwój sieci multipleksów w Polsce jest ewenementem na skalę światową. Nigdzie w ciągu zaledwie kilku lat nie zainwestowano podobnych sum w budowę nowoczesnej infrastruktury rozrywkowej — uważa Martin Bloom.

Pierwszy multipleks w Polsce otworzyła w 1998 roku spółka Multikino w Poznaniu. Następne powstało na warszawskim Ursynowie. Bieżący rok firma zakończy uruchomieniem obiektów w Zabrzu i Gdańsku. Na 2001 rok planowane są jeszcze trzy: we Wrocławiu, Katowicach i Krakowie.

Dwa kina ma natomiast Silver Screen Cinemas: jedno w stolicy i otwarte pod koniec lipca w Gdyni. W tym roku ruszy kolejne w Łodzi, a w 2001 — w Krakowie i Gdańsku.

We wrześniu odbył się premierowy pokaz w pierwszym kinie wybudowanym w Warszawie przez IT Poland Cinemas. Spółka zadeklarowała chęć zainwestowania w multipleksy aż 650 mln zł. Ma ich powstać piętnaście. Jeszcze w tym roku spółka otworzy kolejny kompleks na warszawskim Bemowie.

Do Polski wchodzi też dynamicznie Kinepolis, operator, który za miesiąc otworzy w Poznaniu megapleks o 20 ekranach, mieszczący prawie 8 tys. widzów. Spółka chce docelowo zbudować 15 podobnych obiektów.

Do końca 2000 roku w naszym kraju działać będzie w sumie 15 kin wielosalowych, w których łącznie zmieści się aż 400 tys. osób.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Gesing

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Ster Century wyda w Polsce 250 mln zł